PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Płace, oferty pracy na budowach. Jest w czym wybierać, ale optymizmu brak

  • Justyna Koc
    jk
  • 25 wrz 2018 6:00

25 września obchodzimy Dzień budowlańca. Liczba miejsc pracy w branży ciągle rośnie. To dobra informacja dla osób poszukujących pracy w tym obszarze. Dla pracodawców natomiast to sygnał, że o pracownika może być jeszcze trudniej.

Płace, oferty pracy na budowach. Jest w czym wybierać, ale optymizmu brak
Adobe Stock
REKLAMA
  • Według danych GUS w sektorze budowlanym brakuje obecnie ponad 30 tysięcy pracowników, ale przedstawiciele tej branży mówią o nawet 100 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.
  • Z kolei w 2017 roku w tej gałęzi gospodarki pula wakatów wzrosła o 63 proc., a więc niemal dwa razy szybciej niż na całym rynku pracy w Polsce – wynika z szacunków Work Service.
  • Braki kadrowe to nie jedyny problem polskiej branży budowlanej. Rosną także oczekiwania płacowe pracowników.

Sektor budowlany jest jedną z branż najbardziej dotkniętych deficytem kadrowym. Według danych GUS w sektorze budowlanym brakuje obecnie ponad 30 tysięcy pracowników, ale przedstawiciele tej branży mówią o nawet 100 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.

- W 2017 roku w tej gałęzi gospodarki pula wakatów wzrosła o 63 proc., a więc niemal dwa razy szybciej niż na całym rynku pracy w Polsce – mówi Ewa Klimczuk, country manager, Work Service. - Co więcej, badania koniunktury GUS pokazują, że czynniki związane z rosnącymi kosztami pracy i niedoborami personalnymi stały się obecnie największymi barierami rozwojowymi dla całej szeroko pojętej branży budowlanej – dodaje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wielkie rekrutacje w planach

Z kolei z raportu ManpowerGroup wynika, że 20 proc. pracodawców z tego sektora planuje powiększać swoje zespoły, 79 proc. nie przewiduje zmian personalnych, a tylko 1 proc. planuje redukcję etatów. Prognoza netto zatrudnienia na ostatni kwartał 2018 roku, zadeklarowana przez polskich pracodawców z branży budowlanej, wynosi +21 proc. i jest najwyższa od blisko dwóch lat.

- Wysoki wskaźnik jest dla kandydatów szukających pracy w tym sektorze zapowiedzią komfortowej sytuacji, ponieważ oznacza, że mogą oni wybrać wśród ofert tę najlepszą i najlepiej płatną. Dla przedsiębiorców natomiast to zdecydowanie niepokojący znak, który zwiastuje jeszcze większe trudności w pozyskiwaniu pracowników do realizacji swoich założeń biznesowych - mówi Dominik Malec, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Płace, oferty pracy na budowach. Jest w czym wybierać, ale optymizmu brak

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Magda z Gremi Personal 2018-09-30 22:57:35

    Optymizmu brak, bo i i płynności finansowej w tej branży brak. Gdyby nie ten fakt, chętnie obsługiwalibyśmy klientów z firm budowlanych. #DbamyoPracowników i nie będziemy ryzykować.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA