Pracownicy Tauron Polska Energia podczas pracy wpadli na rozwiązanie problemu, z jakim mierzyli się od lat. Wymyślili tymczasowy słup wysokiego napięcia, który pozwala dużo szybciej usunąć awarię.

Innowacyjny pomysł pojawił się w głowach energetyków, kiedy stosowane do tej pory rozwiązanie zawiodło. Stało się to w okolicy Krakowa, gdzie podczas prac budowlanych operator koparki uderzył w konstrukcję słupa kratowego linii średniego napięcia. Uderzenie było na tyle silne, że słup przewrócił się, a cała linia została wyłączona. W efekcie część okolicznych klientów została bez prądu. Większość z nich została zasilona z innego Głównego Punktu Zasilania (GPZ). Jednak w przypadku jednego – przepompowni ścieków – nie było jednak takiej możliwości.
To właśnie wtedy energetycy zaproponowali rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu słupa tymczasowego przeznaczonego dla linii 110 kV (wysokie napięcie) na linii SN (średniego napięcia). Słupy te mają konstrukcję kratową modułową, a ich montaż jest bardzo szybki. Po tych pracach odbudowano przewody i zasilono przepompownię.
Czytaj więcej: Tauron uruchomił infolinię dla kandydatów do pracy
– Ten przykład pokazuje innowacyjność naszych pracowników i ciągłe poszukiwanie skutecznych, nowych rozwiązań również podczas codziennej pracy – mówi Krzysztof Durkalec, wiceprezes Tauron Dystrybucja ds. utrzymania sieci i logistyki.
Jak dodaje, technologia ta jest stosowana dość często i zawsze tam, gdzie chcą podtrzymać zasilanie na czas odbudowy uszkodzonych stałych elementów linii. - Natomiast rozwiązanie zaproponowane przez naszych inżynierów pokazało niestandardowe podejście i innowacyjność technologiczną przy pozornie rutynowych pracach - podsumował wiceprezes.
To nie pierwsze innowacyjne działanie pracowników Taurona. W poprzednich latach kadra techniczna opracowała technologię, a następnie spółka opatentowała tzw. Mobilne Urządzenie Zasilające (MUZ). Urządzenie w przypadku poważnych awarii sieci średniego napięcia lub prowadzenia prac modernizacyjnych czy inwestycyjnych, jest w stanie w bardzo krótkim czasie zasilić ok. 1000 gospodarstw domowych.


KOMENTARZE (0)