Pracownicy JSW współtworzą program oszczędnościowy spółki

Program Sugestii Pracowniczych cieszy się wśród pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej dużym zainteresowaniem. Do tej pory wpłynęło ponad 240 pomysłów, które zdaniem zatrudnionych mogą przynieść firmie oszczędności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy JSW współtworzą program oszczędnościowy spółki

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 lip 2015 13:03


Trwający od kilku miesięcy w JSW Program Sugestii Pracowniczych jest jednym z kluczowym elementów przygotowywanego Programu Restrukturyzacji i zgodnie z założeniem, ma pomóc w rozpoznaniu oczekiwań pracowników chociażby w zakresie organizacji pracy czy technicznym.

Czytaj też: W JSW trwa debata ws. regulaminu pracy

Do tej pory wpłynęło już ponad 240 pomysłów, które aktualnie są analizowane na kopalniach. Wśród pomysłów pojawiają się takie, które np. mają zmniejszyć biurokrację, ale są też stricte techniczne, mówiące np. o konieczności unifikacji maszyn i urządzeń czy usprawnieniu załadunku węgla.

Kontynuacja Programu Sugestii Pracowniczych

Pierwotnie, finał programu przewidywano na koniec czerwca tego roku, jednak spore zainteresowanie spowodowało, że zarząd JSW zdecydował o kontynuowaniu programu.

Pracownicy zgłaszają swoje pomysły poprzez anonimowe wypełnienie wcześniej przygotowanej ankiety i tam wpisują pomysły, które ich zdaniem mogą przynieść firmie efekty w postaci, bądź oszczędności kosztowej, bądź też lepszej organizacji pracy. Wypełnione ankiety trafiają później do specjalnie przygotowanych skrzynek, a następnie są weryfikowane przez pełnomocników ds. zintegrowanego systemu zarządzania, którzy oceniają ich plusy i minusy pod katem realnych możliwości wdrożenia.

Czytaj też: Zmiany organizacyjne w JSW

Zarząd otrzymuje cyklicznie raport, który zawiera informacje m.in. o zasadności inicjatywy, a w przypadku jej wdrożenia - postępie prac i osiągniętych efektach. W przypadku pomysłów odrzuconych, zarząd chce znać powody takiego odrzucenia.

- Zaangażowanie pracowników sprawia, że rozwiązania są wynikiem zdroworozsądkowych obserwacji osób, które najlepiej wiedzą, co przeszkadza im w pracy, a co pozwoliłoby im poprawić swoją skuteczność – mówi Edward Szlęk, prezes JSW. – Zachęcamy pracowników do myślenia przyszłościowego i przedstawiania pomysłów na zmiany, które zwiększą wydajność naszej firmy - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.