Praca w strefie: W KSSE powstanie nawet 1,5 tys. nowych miejsc pracy

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma ambitne plany na ten rok. Chce udzielić 25 zezwoleń na inwestycje, których wartość przekracza miliard złotych. W ich efekcie może powstać nawet 1,5 tys. nowych miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w strefie: W KSSE powstanie nawet 1,5 tys. nowych miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 lut 2016 19:13


W styczniu i lutym KSSE udzieliła już dwóch zezwoleń na prowadzenie działalności, a na przełomie lutego i marca rozstrzygnięte zostanie postępowanie dla kolejnych trzech przedsiębiorstw. Łącznie pięć nowych projektów inwestycyjnych, w tym dwa polskie, pozwolą na utworzenie ponad 70 nowych  miejsc pracy i przyniesie inwestycje przekraczające 140 mln złotych. KSSE prowadzi też rozmowy z sześcioma kolejnymi inwestorami.

– Faktem, szczególnie wartym podkreślenia jest utrzymanie się zeszłorocznego trendu dużego zainteresowania strefą inwestorów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W 2015 roku blisko 60 proc. nowych projektów stanowiły te realizowane przez firmy małe lub średnie, a z obecnie prowadzonych postępowań możemy sądzić, że ten rok będzie podobny – mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Piotr Wojaczek, prezes KSSE (fot. PTWP) Piotr Wojaczek, prezes KSSE (fot. PTWP)

Zezwolenie na realizację nowych projektów inwestycyjnych w Katowickiej SSE uzyskały w tym roku Sest Luve Polska i Agrotex. Firmy zadeklarowały inwestycje przekraczające 33 mln zł. Sest Luve Polska – włoski inwestor z branży maszynowej, będzie prowadził działalność na terenach podstrefy gliwickiej KSSE, natomiast Agrotex, polskie przedsiębiorstwo z branży tworzyw sztucznych, na gruntach należących do podstrefy KSSE w Żorach, gdzie znajduje się siedziba inwestora.

Trzy kolejne postępowania o udzielenie zezwolenia, znajdujące się obecnie w trakcie procedowania, zostaną rozstrzygnięte na przełomie lutego i marca. Projekty dotyczą inwestycji w sektorze motoryzacyjnym i budowlanym, a inwestorami są firmy polska, brytyjska i niemiecka.

Wśród sześciu przedsiębiorstw zainteresowanych rozpoczęciem działalności w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, dla których data postępowania jest właśnie ustalana, znajdują się firmy z branż – maszynowej, metalowej, motoryzacyjnej, chemicznej i tworzyw sztucznych, polskie oraz reprezentujące kapitał zagraniczny. Łączna wartość powyższych inwestycji oscyluje wokół 130 mln złotych i pozwoli na stworzenie blisko 200 nowych stanowisk pracy.

W 2015 roku KSSE pozyskała inwestycje o łącznej wartości 1,07 mld złotych, dzięki którym utworzonych zostanie 968 nowych miejsc pracy. Największymi inwestycjami na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w 2015 roku były: NGK Ceramics Polska – 317 mln zł i 70 nowych miejsc pracy, Mubea Automotive Poland – 200 mln zł i 350 nowych miejsc pracy oraz Schoeller Allibert – 87 mln zł, dający zatrudnienie 17 pracownikom.

Ogółem firmy działające w KSSE dają pracę ponad 56 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.