Praca w kopalni, górnicy: O 3,7 tys. osób zmniejszyło się zatrudnienie w kopalniach w 2016 r.

• Sprzedaż węgla z polskich kopalń w maju 2016 r.  wyniosła nieco ponad 5,4 mln ton i była najniższa w tym roku.
• Od początku 2016 r. zatrudnienie w górnictwie zmniejszyło się o ok. 3,7 tys. osób.
• W końcu maja 2016 r. kopalnie zatrudniały ok. 88,4 tys. pracowników.
• Zmniejszenie zatrudnienia przy utrzymaniu wydobycia na poziomie porównywalnym z ubiegłym rokiem oznacza wzrost wydajności pracy/

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w kopalni, górnicy: O 3,7 tys. osób zmniejszyło się zatrudnienie w kopalniach w 2016 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

4 lip 2016 15:23


W maju br. sprzedaż węgla z polskich kopalń wyniosła nieco ponad 5,4 mln ton i była najniższa w tym roku - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuację w branży górniczej. Poziom zapasów węgla przekracza 4,7 mln ton.

Katowicki oddział Agencji monitoruje sytuację w górnictwie węgla kamiennego na potrzeby Ministerstwa Energii. Przekazane w poniedziałek (4 lipca) wskaźniki charakteryzujące sektor węglowy w maju potwierdzają tendencje zauważalne także w poprzednich miesiącach - górnictwo stara się dostosować produkcję węgla do popytu. Choć w maju wydobycie było nieznacznie wyższe od sprzedaży, ogółem po pięciu miesiącach roku kopalnie sprzedały więcej węgla niż wydobyły w tym okresie.

Czytaj też: Ponad 24 tys. osób straciło pracę w kopalniach przez cięcia kosztów i zmniejszenie produkcji węgla

Od początku roku do końca maja kopalnie wyprodukowały niespełna 28,4 mln ton węgla (wobec prawie 28,5 mln ton w tym samym okresie przed rokiem), a sprzedały ponad 29,2 mln ton (wobec przeszło 28,6 mln ton rok wcześniej).

W samym maju tego roku produkcja węgla była mniejsza niż przed rokiem (niespełna 5,5 mln ton wobec prawie 5,7 mln ton w maju 2015), zmniejszyła się także sprzedaż; do odbiorców trafiło ponad 5,4 mln ton węgla, wobec 5,9 mln ton w maju 2015.

Sprzedaż węgla z polskich kopalń w maju 2016 r. wyniosła nieco ponad 5,4 mln ton (fot.PTWP) Sprzedaż węgla z polskich kopalń w maju 2016 r. wyniosła nieco ponad 5,4 mln ton (fot.PTWP)

W tym roku największą sprzedaż górnictwo osiągnęło w kwietniu (ponad 6,5 mln ton) i styczniu (niespełna 6,1 mln ton). W lutym i marcu do odbiorców trafiło po ok. 5,6 mln ton węgla. W maju sprzedaż była najniższa w tym roku (5,4 mln ton), co wiąże się m.in. z zakończeniem sezonu ciepłowniczego.

W końcu maja ilość niesprzedanego węgla na przykopalnianych zwałach wyniosła ok. 4,7 mln ton, wobec ponad 5,8 mln ton na początku tego roku. Duża część węgla na zwałach to surowiec, za który odbiorcy dokonali przedpłat. W sierpniu 2014 r., gdy wielkość zwałów osiągnęła szczytowy poziom, na nabywców czekało ponad 9,5 mln ton wydobytego węgla.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.