PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Powstanie ambulans do podziemnego transportu rannych górników. Pierwszy taki w górnictwie

  • Autor: PAP/AT
  • 23 sty 2020 18:27

Konstruktorzy, inżynierowie i ratownicy górniczy stworzą Mobilny Punkt Medyczny, który będzie służył m.in. do podziemnego transportu rannych w wypadkach górników.

Powstanie ambulans do podziemnego transportu rannych górników. Pierwszy taki w górnictwie
Mobilny Punkt Medyczny ma być pierwszym takim rozwiązaniem w górnictwie (fot. pixabay)
REKLAMA
  • W ciągu najbliższych dwóch lat konstruktorzy, inżynierowie i ratownicy górniczy mają wspólnie stworzyć Mobilny Punkt Medyczny.
  • Będzie to rodzaj poruszającego się na podwieszanej szynie ambulansu, służącego m.in. do podziemnego transportu rannych w wypadkach górników.
  • Mobilny Punkt Medyczny ma być pierwszym takim rozwiązaniem w górnictwie.

Umowę o współpracy w tej sprawie podpisali w czwartek (23 stycznia) w Bytomiu przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Instytutu Technik Górniczych Komag oraz spółki JSW Innowacje.

Mobilny Punkt Medyczny ma być pierwszym takim rozwiązaniem w górnictwie. Pomysł zrodził się po katastrofie w kopalni Zofiówka, gdzie w maju 2018 r. po silnym wstrząsie zginęło pięciu górników. Jastrzębska Spółka Węglowa wraz z naukowcami i ratownikami górniczymi rozpoczęła wówczas analizy projektów, które mogą wzmocnić bezpieczeństwo i poprawić efektywność akcji ratowniczych.

Jednym z problemów podczas takich akcji jest szybki transport rannych na powierzchnię, szczególnie w sytuacji, kiedy miejsce wypadku dzieli od szybu kilka kilometrów, a poszkodowanych trzeba nieść na noszach, co jest trudne i czasochłonne. Problemem jest też opatrywanie ran, wobec niemożności zapewnienia sterylności w trudnych warunkach podziemnych wyrobisk.

Skonstruowanie ambulansu do podziemnego transportu może stworzyć nową jakość w tym zakresie - tam, gdzie warunki pozwolą na zastosowanie mobilnego punktu. Będą mogli korzystać z niego także ratownicy i lekarze, docierający do poszkodowanych na dole - chodzi o jak najszybsze dotarcie jak najbliżej osoby oczekującej na pomoc.

Oprócz czysto praktycznego wymiaru tego projektu, czyli skuteczniejszego udzielania pomocy medycznej, chodzi również o zwiększenie komfortu pracy górników, związanego ze świadomością, iż w razie wypadku mogą liczyć na szybkie, sprawne i profesjonalne zaopatrzenie medyczne - wskazują przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Prezes bytomskiej stacji dr inż. Piotr Buchwald ocenił w czwartek, że projekt pod nazwą Mobilny Punkt Medyczny jest odpowiedzią na realne potrzeby górników i ratowników, dlatego wypracowane wspólnie rozwiązania na pewno nie trafią "na półkę", ale zostaną wdrożone do praktyki górniczej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstanie ambulans do podziemnego transportu rannych górników. Pierwszy taki w górnictwie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA