Konstruktorzy, inżynierowie i ratownicy górniczy stworzą Mobilny Punkt Medyczny, który będzie służył m.in. do podziemnego transportu rannych w wypadkach górników.

- W ciągu najbliższych dwóch lat konstruktorzy, inżynierowie i ratownicy górniczy mają wspólnie stworzyć Mobilny Punkt Medyczny.
- Będzie to rodzaj poruszającego się na podwieszanej szynie ambulansu, służącego m.in. do podziemnego transportu rannych w wypadkach górników.
- Mobilny Punkt Medyczny ma być pierwszym takim rozwiązaniem w górnictwie.
Umowę o współpracy w tej sprawie podpisali w czwartek (23 stycznia) w Bytomiu przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Instytutu Technik Górniczych Komag oraz spółki JSW Innowacje.
Mobilny Punkt Medyczny ma być pierwszym takim rozwiązaniem w górnictwie. Pomysł zrodził się po katastrofie w kopalni Zofiówka, gdzie w maju 2018 r. po silnym wstrząsie zginęło pięciu górników. Jastrzębska Spółka Węglowa wraz z naukowcami i ratownikami górniczymi rozpoczęła wówczas analizy projektów, które mogą wzmocnić bezpieczeństwo i poprawić efektywność akcji ratowniczych.
Jednym z problemów podczas takich akcji jest szybki transport rannych na powierzchnię, szczególnie w sytuacji, kiedy miejsce wypadku dzieli od szybu kilka kilometrów, a poszkodowanych trzeba nieść na noszach, co jest trudne i czasochłonne. Problemem jest też opatrywanie ran, wobec niemożności zapewnienia sterylności w trudnych warunkach podziemnych wyrobisk.
Skonstruowanie ambulansu do podziemnego transportu może stworzyć nową jakość w tym zakresie - tam, gdzie warunki pozwolą na zastosowanie mobilnego punktu. Będą mogli korzystać z niego także ratownicy i lekarze, docierający do poszkodowanych na dole - chodzi o jak najszybsze dotarcie jak najbliżej osoby oczekującej na pomoc.
Oprócz czysto praktycznego wymiaru tego projektu, czyli skuteczniejszego udzielania pomocy medycznej, chodzi również o zwiększenie komfortu pracy górników, związanego ze świadomością, iż w razie wypadku mogą liczyć na szybkie, sprawne i profesjonalne zaopatrzenie medyczne - wskazują przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Prezes bytomskiej stacji dr inż. Piotr Buchwald ocenił w czwartek, że projekt pod nazwą Mobilny Punkt Medyczny jest odpowiedzią na realne potrzeby górników i ratowników, dlatego wypracowane wspólnie rozwiązania na pewno nie trafią "na półkę", ale zostaną wdrożone do praktyki górniczej.

Słowa kluczowe
- JSW
- JSW Innowacje
- Instytut Technik Górniczych Komag
- Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego
- górnictwo
KOMENTARZE (0)