PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Powiększona PGG: Czas na rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji zadłużenia

  • Autor: PAP/EM
  • 1 mar 2017 13:40

Zawarte porozumienie ze stroną społeczną umożliwia rozpoczęcie rozmów z inwestorami Polskiej Grupy Górniczej, powiększonej o Katowicki Holding Węglowy, a także rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji zadłużenia – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Powiększona PGG: Czas na rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji zadłużenia
Łączna kwota dokapitalizowania powiększonej PGG, w dużej części przeznaczona na inwestycje w kopalniach KHW, wyniesie 1 mld zł (fot.pixabay.com)
REKLAMA

Podczas briefingu prasowego po podpisaniu porozumienia ze związkowcami, określającego warunki połączenia obu firm, Tobiszowski poinformował, że szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski już w środę rano rozpoczął rozmowy z inwestorami powiększonej PGG, które będą kontynuowane po południu. Inwestorzy - ci obecni już w PGG oraz ci, którzy dopiero mają dokapitalizować spółkę, muszą teraz zaakceptować jej nowy biznesplan.

Wiceminister potwierdził, że łączna kwota dokapitalizowania powiększonej PGG, w dużej części przeznaczona na inwestycje w kopalniach KHW, wyniesie 1 mld zł. Do inwestorów już obecnych w PGG - Węglokoksu i spółek należących do grup PGNIG, PGE oraz Energi - mają dołączyć Enea i TF Silesia. Tobiszowski nie wykluczył, że także obecni udziałowcy PGG mogą wziąć udział w dalszym podwyższaniu kapitału Grupy po jej połączeniu z holdingiem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Ci udziałowcy muszą wyrazić zgodę (zaakceptować biznesplan); niewykluczone, że także się zaangażują w to podniesienie kapitału" - powiedział Tobiszowski.

Pytany, czy kolejnym inwestorem PGG mógłby zostać PKN Orlen - o czym donosiła wcześniej prasa - Tobiszowski powiedział: "jeśli chodzi o Orlen, to nie chcemy, aby podmioty z branży paliwowej wprost angażowały się w sferę surowcową".

Czytaj też: 10 powodów, dla których warto połączyć PGG z KHW

"Jeśli chodzi o wprost zaangażowanie Orlenu, przynajmniej na dzisiaj, nie mam tej wiedzy, aby wprost Orlen miał się angażować" - dodał wiceminister, podkreślając, że wszelkie szczegóły związane z dokapitalizowaniem PGG będą ustalane w toku rozmów z inwestorami.

Natomiast na czwartek zaplanowano spotkanie z instytucjami finansowymi, które objęły warte ponad 1,2 mld zł obligacje KHW - to Bank Zachodni WBK SA, Bank BGŻ BNP Paribas SA, DZ Bank AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank, PKO BP SA oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Również te instytucje otrzymają biznesplan powiększonej PGG.

"Jutro przekazany zostanie bankom biznesplan; chcemy rozmawiać również o pewnym procencie konwersji długu na udziały" - potwierdził Tobiszowski.

W przyszłym tygodniu biznesplan PGG ma być zaprezentowany Komisji Europejskiej. "W przyszłym tygodniu będziemy starali się pierwsze informacje związane z biznesplanem przekazać do Brukseli, do Komisji Europejskiej" - poinformował wiceminister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powiększona PGG: Czas na rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji zadłużenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA