×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Potrzebne będą tysiące spawaczy, a chętnych brak

Spawacze są w pierwszej piątce najbardziej deficytowych zawodów w kraju. Nie da się zrealizować planowanych inwestycje infrastrukturalnych i przemysłowych w Polsce i sąsiednich krajach bez tysięcy wykwalifikowanych spawaczy - mówi Paweł Smoleń, prezes Kiwa Inspecta Polska.

Potrzebne będą tysiące spawaczy, a chętnych brak
Spawacze są w pierwszej piątce najbardziej deficytowych zawodów w kraju (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Raport dotyczący nadwyżek i niedoborów siły roboczej w UE w 2022 r., opracowany przez Europejski Urząd ds. Pracy umieścił spawaczy na liście 10 najbardziej deficytowych zawodów.
 • Spawaczy poszukują firmy duńskie i włoskie. Chętnie zatrudniają ich niemieccy i skandynawscy pracodawcy, coraz częściej spawaczy brakuje także w Polsce.
 • Stawki oferowane dla doświadczonych pracowników są coraz wyższe, mimo to chętnych do podjęcia pracy nie przybywa.

- Jedną z praprzyczyn narastającego braku specjalistów w wielu zawodach technicznych jest upadek szkolnictwa zawodowego. Tego nie da się nadrobić w jeden rok. Tu niezbędne są rozwiązania systemowe i konsekwentne działania na rzecz przywrócenia wielu zawodom odpowiedniej rangi i znaczenia. Także dlatego, że gwarantują one zatrudnienie i dobre lub bardzo dobre zarobki, co w dzisiejszej, złożonej sytuacji ekonomicznej nie jest bez znaczenia - mówi Paweł Smoleń, prezes Kiwa Inspecta Polska.

Spawacze wśród pięciu najbardziej deficytowych zawodów w Polsce

Według tegorocznej edycji raportu „Barometr zawodów” opublikowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie spawacze są w pierwszej piątce najbardziej deficytowych zawodów w kraju.

Plasują się na liście zaraz po kierowcach samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz przedstawicielach zawodów związanych z ochroną zdrowia (pielęgniarkach i położnych, psychologach i psychoterapeutach oraz lekarzach). Brakuje ich w 304 na 380 polskich powiatów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (179)

Do artykułu: Potrzebne będą tysiące spawaczy, a chętnych brak

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Piotr 2023-05-26 13:40:33

  Kto w tych mediach pisze takie głupoty?Zrobiłem kurs spawacza. Zapłaciłem kupę kasy. Poszedłem do firmy która baaaaardzo potrzebowała spawaczy. Pytam o robotę, a oni mi na to - potrzebujemy, ale z doświadczeniem. Pieniądze za kurs wyrzucone w błoto.

  • shaman 2023-05-29 12:00:00

   jeśli jesteś przekonany, że dasz radę to mogłeś zaproponować podpisanie papieru, że odpowiadasz za materiał - albo zaproponować współpracę B2B. Jesteś tak pewny za swoje umiejętności po kursie, że złapałbyś się za element warty kilkaset tys? Bo z punktu widzenia pracodawcy możesz być kimś, kto chce zdobyć doświadczenie ich kosztem (kosztem zniszczonego materiału, zawalonych terminów itd) a potem wyjechać za granicę.

 • Jureczek 2023-05-26 12:25:46

  Koszt przylbicy ochronnej z respiratorem 6000 zlotych certyfikaty szkolenia itp. Januszom dziekukemy. Spawacz za granica to jest ktos. Spawam na saksach i zyje jak krol.

 • Łukasz 2023-05-26 12:13:40

  Każdy ucieka z Polski ja też nie długo wyjeżdżam już na stałe do Niemiec tam mam praca tig 2500eu do 3000eu praca po 8h w Polsce pracodawcy to oszuści i złodzieje w obcym kraju można żyć lepiej mało tego dużo sprzętu maszyn itp a w Polsce młotek Mietka flex i spawarka takie wyposażenie,a płacą jałmużnę

 • Mirek 2023-05-26 11:58:31

  Angila tig £2500 na reke poza londynem. Idzie zyc na bardzo fajnym poziomie.

 • CocaCola 2023-05-26 11:48:55

  Płaca powinna być adekwatna to zdobytych uprawnień i umiejętności zdrowia i kasy nie zwracają

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA