Porwano pięciu polskich marynarzy

W nocy z 26 na 27 listopada 5 polskich marynarzy zostało uprowadzonych na wodach Zatoki Gwinejskiej u wybrzeży Nigerii. Piraci dokonali porwania ze statku Szafir pod cypryjską banderą. Pozostali członkowie 16-osobowej załogi są bezpieczni, doprowadzają statek do portu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Porwano pięciu polskich marynarzy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 lis 2015 14:05


- Dzisiaj w nocy doszło do ataku na polski statek, na którego pokład wdarła się grupa nieznanych nam jeszcze ludzi. W wyniku tej akcji przeciwko polskiemu statkowi zostało uprowadzonych pięciu naszych marynarzy, czterech oficerów, jeden marynarz z 16-osobowej załogi. 11 osób uniknęło jakiekolwiek szkody i są bezpieczni - powiedział Waszczykowski.

- Wśród pięciu uprowadzonych ze statku - poinformował szef MSZ - są kapitan, oficerowie i jeden marynarz. Jak zaznaczył, MSZ jest w stałym kontakcie z rodzinami uprowadzonych.

11 pozostałych marynarzy nadal znajduje się na statku, który znajduje się ok. 30 mil morskich od wybrzeży nigeryjskich. Waszczykowski zaznaczył, że statek nie został uprowadzony, uległ pewnemu zniszczeniu, natomiast w dalszym ciągu jest bezpieczny, jest na wodzie.

- Mamy informację, że są bezpieczni, jest z nimi kontakt telefoniczny - zapewnił szef MSZ. Zaznaczył, że na statku poza zniszczeniami materialnymi nie odkryto żadnych śladów, które wskazywałyby, że porwani odnieśli obrażenia.

Czekamy na kontakt

Waszczykowski podkreślił, że MSZ jest w kontakcie z władzami nigeryjskimi.

- Odpowiednie noty, pisma zostały wystosowane do władz nigeryjskich o wsparcie, o pomoc. Czekamy na dalszy przebieg wypadków - dodał.

Minister poinformował, że porywacze nie nawiązali jak dotąd kontaktu, polska strona jest zdana na informacje służb nigeryjskich. Jak mówił, jeżeli porywacze będą kontaktować się tylko z władzami nigeryjskimi, to odpowiedzialność za negocjacje spoczywa na władzach nigeryjskich, bo to prawo suwerennego państwa.

- Natomiast jeżeli skontaktują się z armatorem bądź bezpośrednio z polskimi przedstawicielstwami, to będziemy wspólnie to robić z władzami nigeryjskimi - powiedział szef MSZ.

Waszczykowski pytany, czy Polska ma wypracowane stanowisko w przypadku żądania okupu, odpowiedział, że jest za wcześnie, by przesądzać charakter działań.

- Ci, którzy porwali naszych marynarzy, nie formułują jeszcze żadnych żądań. Zwykle to są żądania okupu albo żądania polityczne. W zależności od tego, jakie żądania zostaną przedstawione, wtedy będziemy reagować - zaznaczył.

Uszczuplona załoga

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zaznaczył, że obecnie ma miejsce uzupełnianie załogi statku.

- Ponieważ nie ma kapitana oraz trzech oficerów pokładowych, więc jest problem z doprowadzeniem tego statku do portu schronienia. Armator zadziałał, ściągnął na statek pilotów, którzy bezpiecznie doprowadzą ten statek do portu schronienia wraz z poszkodowaną załogą - powiedział Gróbarczyk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.