Port miejski w Elblągu będzie pracował całą dobę?

- Władze Elbląga chcą, by miejscowy port, który jest miejską spółką, pracował całodobowo - poinformowała rzeczniczka prasowa elbląskiego ratusza Monika Borzdyńska. Dodała, że złożono już w tej sprawie wniosek do Urzędu Morskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Port miejski w Elblągu będzie pracował całą dobę?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lut 2014 15:51


Jak tłumaczyła, że całodobowej pracy portu oczekują przedsiębiorcy, korzystający z jego usług. Przyznała, że przeszkodą w spełnieniu tych oczekiwań jest most pontonowy w Nowakowie, który musi być rozpinany na czas przepływania barek po rzece.

"Teraz most jest obsługiwany wyłącznie wtedy, gdy jest jasno, po zmroku nie. Zawnioskowaliśmy do Urzędu Morskiego w Gdyni o to, by można było go rozpinać także nocą" - poinformowała Borzdyńska i dodała, że władze miasta spodziewają się pozytywnej opinii.

"Jeśli port chce pracować całodobowo, to my w tym nie będziemy przeszkadzać, wręcz przeciwnie" - powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Królikowski.

Borzdyńska dodała, że władze portu zawnioskowały także do Urzędu Morskiego o pogłębienie toru wodnego do głębokości 3 metrów, co umożliwi na wpływanie do Elbląga większych jednostek.

W środę na konferencji prasowej prezydent Elbląga Jerzy Wilk i dyrektor elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński poinformowali, że w ubiegłym roku port wypracował prawie 114 tys. zł zysku.

Podano, że przeładunek towarów w porcie wzrósł o 69 proc. w porównaniu do 2012 roku i wyniósł 285,5 tys. ton.

Głównymi towarami w imporcie był węgiel (55,8 tys. ton) oraz zboże (1 tys. ton), natomiast eksport stanowiły materiały budowlane i cukier.

"Szacujemy, iż wielkość przeładunków w 2014 roku wzrośnie do 400 tys. ton" - powiedział na konferencji Zgliński.

Na konferencji prasowej poinformowano, że na potrzeby portu zarezerwowano tereny inwestycyjne pod rozbudowę terminala, port chce też zbudować obrotnicę i nowe miejsca cumownicze oraz nadbrzeża (te inwestycje mają być finansowane z nowych unijnych funduszy).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.