PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Porozumienie jastrzębskie było przełomem w walce o prawa pracownicze

  • Autor: PAP
  • 3 wrz 2022 20:15

Podpisane 3 września 1980 r. porozumienie jastrzębskie było przełomem w walce o prawa pracownicze i godne warunki bytowe. Jego postanowienia przyniosły poprawę jakości życia milionów Polaków – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 42. rocznicy zawarcia porozumienia.

Porozumienie jastrzębskie było przełomem w walce o prawa pracownicze
Porozumienie jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a strajkującymi robotnikami (Fot. PAP/Tomasz Wiktor)
REKLAMA
  • Porozumienie jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a strajkującymi robotnikami.
  • W porozumieniu potwierdzono wszystkie ustalenia gdańskie oraz zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, oznaczający konieczność pracy siedem dni w tygodniu i niszczący więzi rodzinne.
  • Kluczowym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia wszystkich wolnych sobót i niedziel. Górnicy wywalczyli też m.in. podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania.

Rocznicowe uroczystości z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyły się w sobotę w Jastrzębiu-Zdroju. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentowała jego doradca, Agnieszka Lenartowicz-Łysik. List głowy państwa do uczestników obchodów opublikowała Kancelaria Prezydenta.

"Porozumienie jastrzębskie było przełomem w walce o prawa pracownicze i godne warunki bytowe, szczególnie w odniesieniu do górników dołowych, znoszących trudy bodaj najbardziej uciążliwej, wyczerpującej i niebezpiecznej pracy, jaką może wykonywać człowiek. Solidarna, zakończona powodzeniem walka o wolne soboty i niedziele dla wszystkich pracujących oraz niektóre inne postanowienia porozumienia jastrzębskiego przyniosły poprawę jakości życia milionów Polaków" - napisał Andrzej Duda.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Premier: górnicy zostali poproszeni o pracę ponadnormatywną, aby węgla nie zabrakło

Porozumienie jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a strajkującymi robotnikami. Zdaniem wielu historyków masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie porozumienia jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porozumienie jastrzębskie było przełomem w walce o prawa pracownicze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA