Ponad 1,2 mld zł wynoszą deklarowane inwestycje w K-SSSE

- Ponad 1,2 mld zł wynoszą deklarowane przez inwestorów nakłady inwestycyjne wynikające z nowych zezwoleń na działalność gospodarczą wydanych w tym roku przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (K-SSSE) - poinformował dyr. marketingu K-SSSE Andrzej Kail.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 1,2 mld zł wynoszą deklarowane inwestycje w K-SSSE

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 cze 2014 14:15


"Takie nakłady pozwolą na wygenerowanie i utrzymanie prawie 7 tys. miejsc pracy" - powiedział Kail. Dodał, że w tym roku K-SSSE wydała 20 zezwoleń na działalność gospodarczą, a do końca czerwca ich liczba ma wzrosnąć do ponad 40. To blisko dwa razy więcej niż w 2013 r.

Wśród wydanych w tym roku zezwoleń chęć inwestowania w KSSSE zadeklarowało kilka dużych firm. W Krośnie Odrzańskim inwestuje spółka HOMANIT zajmująca się produkcją płyt wiórowych, we Wronkach AMICA. W Goleniowie będą produkowane skrzydła do elektrowni wiatrowych, a w Nowym Tomyślu elementy elektroniczne wykorzystywane w przemyśle.

Powodem ożywienia inwestorów jest poprawa sytuacji gospodarczej w kraju, a także nowe zasady uzyskania pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych, które zaczną obowiązywać od lipca.

"Fakt ten wynika ze zmiany mapy pomocy publicznej. Sytuacja ta ma znaczący wpływ na ożywienie gospodarcze w tym półroczu, gdyż inwestorzy chcą skorzystać z możliwości uzyskania prawa do nieco większych środków publicznych" - powiedział Kail.

Zgodnie z nową mapą pomocy publicznej na lata 2014-2020, w przypadku KSSSE pomoc ta zrówna się w województwach: lubuskim oraz zachodniopomorskich i zostanie zmniejszona kolejno o 15 i 5 punktów procentowych. Najwyższą, dostępną w regionie pomoc publiczną - 55 proc. otrzyma inwestor mały, dla średnich przedsiębiorstw będzie to 45 proc., a dla dużych maksymalnie 35 proc.

W Wielkopolsce mali inwestorzy będą mogli liczyć na pomoc publiczną w wysokości 45 proc. wartości inwestycji, średni na 35 proc., natomiast duży przedsiębiorca uzyska pomoc w wysokości 25 proc.

W latach 2007-2013 w woj. lubuskim była dostępna najwyższa dopuszczalna w Europie w wysokości aż 50 proc. wartości inwestycji. Dodatkowo wskaźniki te rosły w celu zachęcenia do inwestowania sektor MŚP. Średni inwestor mógł otrzymać 60 proc., natomiast mały przedsiębiorca mógł liczyć nawet na 70 proc. pomocy publicznej. W woj. zachodniopomorskim oraz wielkopolskim pomoc ta była mniejsza o 10 punktów proc.

K-SSSE została utworzona w 1997 roku, jest spółką akcyjną z udziałem Skarbu Państwa i samorządów lokalnych z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą. Obecnie zajmuje ponad 1,7 tys. ha i jest zlokalizowana w 42 miejscowościach w woj.: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.