Praca w górnictwie: Zatrudnienie mocno w dół. Ile osób wciąż pracuje w branży?

• Od roku 2007 zatrudnienie w górnictwie obniżyło się o 27 tys. osób.
• Na początku maja ma wystartować w miejsce Kompanii Węglowej Polska Grupa Górnicza.
• Związki działające w Kompanii chcą, żeby średnie miesięczne wynagrodzenia górników w tym roku nie były niższe od tych z roku 2015.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w górnictwie: Zatrudnienie mocno w dół. Ile osób wciąż pracuje w branży?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

30 mar 2016 9:40


Na koniec 2015 roku w polskim górnictwie zatrudnionych było 92 tys. 083 osoby. Z tego 70 tys. 400 zatrudnionych było na dole kopalń. Od roku 2007 zatrudnienie w górnictwie obniżyło się o 27 tys. osób.

Polska Grupa Górnicza

Niebawem, bo na początku maja, ma wystartować w miejsce Kompanii Węglowej Polska Grupa Górnicza. Wszyscy na ten moment czekają, bo - jak wiadomo - miała ona powstać już dawno, w trakcie rządów poprzedniej koalicji PO-PSL. Jednak wtedy nic z tego nie wyszło. Zabrakło czynów, poza kolejnymi zapowiedziami i deklaracjami niczego nie przeprowadzono.

W Kompanii Węglowej we wtorek (29 marca) spotkał się zespół roboczy, w którym zasiadają przedstawiciele spółki oraz strony społecznej. Ich zadaniem jest stworzyć materiał przydatny do kolejnych negocjacji na linii zarząd-związki, które odbędą się w najbliższy piątek, 1 kwietnia.

Wynagrodzenia górników

Zespół roboczy zajmuje się m.in. kwestiami płacowymi w KW, w kontekście biznesplanu dla Polskiej Grupy Górniczej, która ma niebawem - z początkiem maja - wystartować.

- Spotkanie robocze z wtorku 29 marca ma być wstępem do dalszych rozmów, które będą prowadzone między zarządem Kompanii a stroną społeczną - mówi portalowi wnp.pl jeden ze związkowców. - Trzeba ustalić określone kwestie, bo czasu zostało już niewiele, zważywszy że Polska Grupa Górnicza ma zacząć działać na początku maja. Na pewno po negocjacjach w piątek 1 kwietnia będą potrzebne kolejne. Natomiast ważne, że jest wola dialogu - zaznacza nasz rozmówca.

Związki działające w Kompanii chcą, żeby średnie miesięczne wynagrodzenia górników w tym roku nie były niższe od tych z roku 2015, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Student 2016-09-29 10:45:07

Zatrudnienie w górnictwie czy w górnictwie węgla kamiennego?? Kiedy dziennikarze w końcu zauważą różnicę. W Polsce są 3 kopalnie miedzi zatrudniające prawie 20 tysięcy ludzi i ponad 5 tysięcy (tak, 5000+) kopalni odkrywkowych/kopalenek/kamieniołomów. Więc górników w Polsce jest dużo więcej (170 tys +). I to ja muszą "fachowców" upominać.

mekka 2016-04-01 15:16:29

Rzad PiS przynajmniej zajmie sie tym czego nie dopilnowali poprzednicy - uwazam ze powinniśmy mocno przemyslec nasza strategie energetyczna, zwłaszcza ze wiatraki w Polsce sie nie sprawdzą

fiodor 2016-04-01 13:48:03

Teraz bedzie taki kierunek ze wezmie sie w obroty te kopalnie ktore maja przed soba perspektywe zatrudnienia i dobrego wydobycia wegla kamiennego - i to powinno juz zrobic PO przez swoje dwie kadencje