PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polskie firmy mogą konkurować na rynkach nowoczesnymi technologiami

  • Autor: PAP/km
  • 16 lis 2022 13:24

Wzrost konkurencyjności polskich firm na światowych rynkach jest celem programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - mówił w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek. Nie możemy konkurować tanimi kosztami pracy, próbujemy nowymi technologiami - wskazał.

Polskie firmy mogą konkurować na rynkach nowoczesnymi technologiami
Wdrożenie w gospodarkę osiągnięć technologii ma podnieść konkurencyjność firm na międzynarodowych rynkach (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Wiceminister Żalek pytany w środę w Sejmie o program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027 zwrócił uwagę, że Komisja Europejska przyjęła go 27 września br. - Akceptacja tego programu pozwala nam na formalne rozpoczęcie procesu przygotowania systemu wdrażania - wyjaśnił.

Dodał, że są już zawarte porozumienia z trzema instytucjami pośredniczącymi, a do końca roku planowane jest podpisanie z kolejnymi dwiema. - Jest wyłaniany Komitet Monitorujący przez Radę Działalności Pożytku Publicznego - wskazał. Pierwsze posiedzenie komitetu ma się odbyć w połowie stycznia 2023 r. - Pod koniec stycznia przyszłego roku jest szansa, że uda nam się przygotować harmonogram naborów (...), dokumentację konkursową - powiedział. - W I kwartale przyszłego roku jesteśmy w stanie uruchomić cały ten proces - wskazał wiceszef MFiPR.

Przeczytaj: Przyszłość mamy już dziś. Ten robot zastąpi człowieka w pracy

Jak wyjaśnił, środki w ramach programu mają być adresowane do MŚP i dużych przedsiębiorców. - Mali przedsiębiorcy będą obsługiwani przez PARP, a duzi - przez NCBiR - dodał.

Żalek zaznaczył, że "wdrożenie w gospodarkę osiągnięć technologii" ma być sposobem na to, aby nasze przedsiębiorstwa stawały się konkurencyjne na międzynarodowych rynkach.

- Nie możemy konkurować tanimi kosztami pracy, zatem próbujemy konkurować ze światem wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych - stwierdził. Przypomniał, że transformacja oparta o nowe technologie np. w energetyce była oparta na modelu tanich źródeł energii z Rosji. - Wojna na Ukrainie ten model rozwoju wyklucza - stwierdził.

Zobacz: Walka o pracowników z Ukrainy się zaostrza. Polska ma sporo konkurentów

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021-2027 jest kontynuacją programów Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Cele FENG, którego budżet wynosi ok. 7,9 mld euro, to m.in.: zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii; wzrost konkurencyjności MŚP; transformacja gospodarki w kierunku zielonych technologii - wskazano na stronach portalu poir.gov.pl.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie firmy mogą konkurować na rynkach nowoczesnymi technologiami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA