PARTNERZY PORTALU

Polska regionalnym liderem. W tej branży pracuje kilkadziesiąt tysięcy osób

  • Autor: PAP/JP
  • 28 lis 2022 14:39

Polska jest największym rynkiem poligraficznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz piątym w Unii Europejskiej pod względem przychodów i liczby zatrudnionych osób – wynika z ósmego wydania raportu ”Rynek Poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce”.

Polska regionalnym liderem. W tej branży pracuje kilkadziesiąt tysięcy osób
Polska jest największym rynkiem poligraficznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (fot. Shutterstock)
REKLAMA

"Pomimo pandemii Covid-19, wciąż trwającej wojny w Ukrainie, inflacji i rekordowych cen energii, polska branża poligraficzno-konwertingowa nie poddaje się i zajmuje piąte miejsce w Europie" - powiedział w piątek podczas konferencji prezes Polskiej Izby Druku Jacek Kuśmierczyk. Zaznaczył, że produktywność polskiego sektora poligraficznego znajduje się pomiędzy największymi rozwiniętymi rynkami zachodniej Europy a regionem Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj też: Pogrom wśród jednoosobowych działalności. A od nowego roku będzie jeszcze gorzej

Konferencja była poświęcona polskiemu rynkowi poligraficznemu, połączona z uroczystością 30-lecia Polskiej Izby Druku. Wzięło w niej udział ponad 220 przedsiębiorców, a wśród gości wymieniono m.in. rektora Lwowskiej Akademii Drukarstwa prof. Bohdana Durnyaka i prorektora dr Yaroslava Uhryna. Podczas konferencji omawiano np. kwestię odbudowy Ukrainy i szantażu energetycznego Rosji, konieczność dywersyfikacji źródeł energii oraz sukcesywnego przechodzenia na odnawialne zasoby w produkcji poligrafii.

Polska jest największym rynkiem poligraficznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Na konferencji zaprezentowano ósme wydanie raportu "Rynek Poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce", nad którym patronat objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wynika z niego, że wartość produkcji sprzedanej sektora poligraficznego, głównie z powodu pandemii Covid-19, spadła w 2020 roku do poziomu 15,8 mld zł (spadek o 4,9 proc. w skali roku). Redukcji uległa także liczba firm poligraficznych w Polsce. W raporcie podano, że w 2020 r. branża przyniosła wpływy budżetowe na poziomie 4,9 mld zł (spadek o 3,3 proc. r/r) i oferowała pracę dla 54,9 tys. osób, pośrednio generując dodatkowe 79,5 tys. miejsc pracy, co dało łączne zatrudnienie na poziomie 134,4 tys. osób w skali całej gospodarki. Oznacza to - zgodnie z raportem - że Polska jest największym rynkiem poligraficznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz piątym w Unii Europejskiej pod względem przychodów i liczby zatrudnionych osób.

Czytaj też: Ważne zmiany w ZUS. Zobacz, na co się przygotować od nowego roku

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska regionalnym liderem. W tej branży pracuje kilkadziesiąt tysięcy osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA