Polska nową potęgą eksportową?

Polski eksport nie przestaje zadziwiać. Wzrost salda na rachunku obrotów bieżących z 165 mln euro w maju do 574 mln euro w czerwcu, czyli o 409 mln euro, jest sporym zaskoczeniem. – Po raz pierwszy w XXI wieku przez trzy miesiące z rzędu odnotowywaliśmy taką nadwyżkę – przypomina ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska nową potęgą eksportową?

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

12 sie 2013 19:06


O tym, jak dobre to dane, niech świadczy fakt, że podobny wynik osiągano wcześniej zaledwie trzykrotnie - i za każdym razem nie udawało się go utrzymać choćby przez dwa miesiące.

Ekspert Pracodawców RP nie wierzy jednak w możliwość utrzymania dodatniego salda na rachunku obrotów bieżących przez kolejnych kilka miesięcy. - Coraz silniejsze ożywienie sprawi, że dynamika zmian importu zacznie przeważać nad wzrostem eksportu - mówi Kozłowski. - Z drugiej jednak strony wygląda na to, że ostatnie dane nie były przypadkowym wynikiem zdarzeń nadzwyczajnych, lecz świadczą o coraz silniejszej proeksportowej orientacji naszej gospodarki. Takie zmiany nastąpiły także w niektórych krajach naszego regionu - np. Węgry poprawiły swoje saldo na rachunku obrotów bieżących z -7,2% PKB w 2008 r. do +1,6% PKB w 2012 r. - mówi ekspert.

W środę poznamy wstępne dane dotyczące dynamiki PKB w II kwartale br. - O ile odczyty wskaźników makroekonomicznych dotyczących produkcji przemysłowej lub sprzedaży detalicznej były w tym okresie rozczarowujące, o tyle zaskakująco wysoki wkład eksportu netto we wzrost naszej gospodarki prawdopodobnie zniwelował niekorzystny wpływ tych czynników - mówi Kozłowski.

W jego opinii dobre wyniki osiągane w czerwcu i lipcu przez polskich przedsiębiorców sprzedających swoje dobra i usługi za granicą zaczęły przekładać się na kondycję całej gospodarki. Wartość indeksu PMI dla polskiego przemysłu osiągnęła w poprzednim miesiącu poziom 51,1 pkt, a dynamika sprzedaży detalicznej nieoczekiwanie wzrosła w czerwcu o 2,6 proc. w skali roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.