Polska nie wydaje zezwoleń na pracę dla obywateli Korei Płn.

Od 5 sierpnia nie są wydawane żadne zezwolenia na pracę dla obywateli Korei Północnej; Polska stosuje się do rezolucji ONZ ws. ograniczenia zatrudniania obywateli tego kraju za granicą - podkreślił w środę (18.04) wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska nie wydaje zezwoleń na pracę dla obywateli Korei Płn.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

18 kwi 2018 15:00


 • Wiceminister odniósł się do materiału brytyjskiej telewizji BBC. Wyemitowała ona niedawno program śledczy poświęcony robotnikom z Korei Północnej w Chinach, Rosji oraz w polskich stoczniach.
 • Stanisław Szwed podkreślił, że konsulowie nie wydają już wiz dla obywateli Korei Północnej w związku z chęcią podjęcia przez nich pracy w Polsce.
 • Zezwolenia na pracę i pobyt czasowy obywateli KRLD będą stopniowo wygasać w ciągu najbliższych 2 lat. Ostatnie mają wygasnąć w I połowie 2020 r.

- Pozwolenia na pracę dla obywateli Korei Północnej nie są wydawane od 5 sierpnia. Nic w tej sprawie się nie zmieniło. Takich osób w Polsce ubywa, ponieważ wygasają pozwolenia wydawane wcześniej - powiedział wiceszef resortu rodziny i pracy.

Zaznaczył, że Polska stosuje się do rezolucji ONZ.

- Po decyzji ONZ nasze stanowisko jest jednoznaczne. Nie ma współpracy i kryteria są zaostrzone - mówił Szwed. Dodał, że konsulowie nie wydają już wiz dla obywateli Korei Północnej w związku z chęcią podjęcia przez nich pracy w Polsce.

W grudniu Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję nakładającą kolejne sankcje na Pjongjang; tym razem są one wymierzone głównie w dostawy ropy naftowej dla reżimu, mają też ograniczyć zatrudnianie północnokoreańskich pracowników za granicą. Rada nakłada kolejne już ograniczenia na Koreę Płn. w związku z jej programem rozwoju broni nuklearnej i balistycznej. Sankcje są odpowiedzią na test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), który Korea Północna przeprowadziła 28 listopada.

Na początku stycznia władze resortu rodziny i pracy podkreśliły, że "poprzez działania administracyjne sukcesywnie" odbierane są zezwolenia dla obywateli Korei Północnej. Ministerstwo poinformowało wówczas, że od 1 sierpnia 2017 r. wojewodowie uchylili 74 wcześniej wydane zezwolenia. Ze styczniowych szacunków resortu, wynikało, że w Polsce przebywało ok. 400 północnokoreańskich pracowników.

Według Urzędu ds. Cudzoziemców (dane z lutego 2018 r.), w Polsce przebywało nie więcej niż 397 obywateli KRLD, których celem pobytu było wykonywanie pracy.

- Ze względu na stopniowe wygasanie zezwoleń na pracę i zezwoleń na pobyt czasowy liczba ta ciągle maleje. Zezwolenia na pracę i pobyt czasowy obywateli KRLD będą stopniowo wygasać w ciągu najbliższych 2 lat (ostatnie w I połowie 2020 r.) - poinformował rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców Jakub Dudziak.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Witold 2018-04-19 10:02:27

Cos mi nie pasuje. Skoro zezwolenia wydawane są na 2 lata i od sierpnia zaprzestano ich wydawania, to dodczego wygasną dopiero w 2020 roku?