PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polska grupa Transition Technologies stworzyła model do przewidywania padaczki

Polska grupa Transition Technologies z branży IT dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji stworzyła model do przewidywania padaczki, umożliwiając prewencyjne leczenia tej choroby nawet u najmłodszych pacjentów.

Polska grupa Transition Technologies stworzyła model do przewidywania padaczki
Programiści, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, stworzyli model do przewidywania padaczki (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Dzięki zaawansowanym narzędziom matematycznym i wykorzystaniu metod uczenia maszynowego, programiści Transition Technologies stworzyli model do przewidywania padaczki. Dotychczasowy kanon leczenia zakładał podawanie leków w momencie wystąpienia napadów klinicznych. Po dwóch latach prac analitycznych wykazano, że prewencyjne leczenie padaczki przynosi korzyści i zbudowano narzędzie służące kwalifikowaniu do takiego leczenia.

Transition Technologies w międzynarodowym projekcie Epistop mającym na celi zapobieganie epilepsji odpowiadało za gromadzenie i czyszczenie danych oraz wyliczenia. Obok analizy statystycznej TT opracowało łączoną analizę danych z wielu źródeł, w tym danych klinicznych o pacjencie, wynikach badań EEG, rezonansu magnetycznego, a także danych genomicznych, transkryptomicznych (określających poziom ekspresji genów) i proteomicznych (dot. białek). Ww badaniu przeanalizowano 33 terabajty danych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zebrane w projekcie dane posłużyły do zbudowania klasyfikatora, który na bardzo wczesnym etapie życia pacjenta przewiduje wystąpienie napadów padaczkowych. Dzięki temu możliwe jest prognozowanie, u kogo należy wdrożyć leczenie. Na sukces projektu złożyły się doświadczenia ekspertów spółki zebrane we współpracy z klinicystami i badaczami - podkreślają przedstawiciele firmy.

"Nasi specjaliści zaprogramowali możliwość diagnozy prognostycznej, czyli wyprzedzenia choroby i stłamszenia zalążków możliwości wystąpienia ataku. Dostaliśmy dane bardzo wysokiej jakości, a także naukowe wsparcie z weryfikacją działań na każdym etapie prac. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym projekcie" - wyjaśnił prezes zarządu Transition Technologies prof. Konrad Świrski.

Przewidywanie epilepsji ma istotne znaczenie, gdyż ataki mogą skutkować uszkodzeniami neurologicznymi, zaburzając prawidłowy rozwój mózgu u dzieci.

"Projekt Epistop stawiał uczestnikom nie lada wyzwanie, bo jego ostatecznym celem, w uproszczeniu, było zapobieganie atakom padaczki u najmłodszych - niemowląt i dzieci, które nie są jeszcze zdolne komunikować się w sprawie swojego zdrowia. Ilość danych do przepracowania była ogromna. W czasie przeznaczonym na realizację projektu byłoby to nieosiągalne do obliczenia dla zespołu lekarzy. Specjaliści wypracowali i podyktowali nam procesy, przekazali dane, które ubraliśmy w algorytmy zdolne do znacznie szybszego stawiania wniosków" - mówi dyrektor działu badań i rozwoju w Transition Technologies dr inż. Konrad Wojdan.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska grupa Transition Technologies stworzyła model do przewidywania padaczki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA