PARTNERZY PORTALU

Polska Grupa Górnicza świętowała Barbórkę

  • Autor: PAP/km
  • 3 gru 2022 20:28

W przeddzień obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika, w sobotę Barbórkę świętowała Polska Grupa Górnicza - największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego. Okolicznościowe listy adresowane do ponad 35-tysięcznej załogi PGG przesłali prezydent i premier.

Polska Grupa Górnicza świętowała Barbórkę
Okolicznościowe listy adresowane do ponad 35-tysięcznej załogi PGG przesłali prezydent i premier. (fot. Shutterstock)
REKLAMA

"Gratuluję tegorocznych osiągnięć i dziękuję za starania, aby Polska Grupa Górnicza SA, największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w UE, sprawnie realizowało swoją strategię rozwoju oraz umacniało bezpieczeństwo energetyczne Polski" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent nawiązał do gospodarczych konsekwencji wojny w Ukrainie. "Trwająca od lutego bieżącego roku brutalna, zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę to przede wszystkim olbrzymia tragedia jej ofiar, ale też wstrząs, który w państwach europejskich wymusił zrewidowanie dotychczasowych założeń polityki bezpieczeństwa oraz polityki gospodarczej" - zauważył.

"Stoimy w obliczu próby, z której, jestem o tym przekonany, Polska wyjdzie obronną ręką. Aby tak się stało, potrzeba nam jednak spokoju, jedności, racjonalnego spojrzenia w przyszłość oraz odpowiedzialnego wypełniania naszych obowiązków obywatelskich i zawodowych" - wskazał prezydent RP.

Premier Mateusz Morawiecki zauważył w swoim liście do górników, że tegoroczna Barbórka przypada w okresie niezwykle trudnym, gdy po epidemii koronawirusa trzeba było "stanąć oko w oko z nowym wyzwaniem, jakim była brutalna agresja Rosji na Ukrainę".

Zobacz: Górnicy z Bełchatowa świętowali Barbórkę. Napisał do nich premier

Morawiecki zapewnił, że "górnictwo jest kluczową gałęzią gospodarki, a Śląsk jest i pozostanie sercem przemysłowym Polski". "Naszym długofalowym celem jest rozsądne i sprawiedliwe przekształcenie gospodarki regionu w taki sposób, by z jednej strony utrzymać jego rozwojowe możliwości, a z drugiej uczynić Śląsk miejscem lepszym do życia" - czytamy w liście premiera.

Sobotnia akademia barbórkowa Polskiej Grupy Górniczej odbyła się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Tradycyjnie wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na wyższe stopnie górnicze. Grała orkiestra górnicza, orkiestra z Ukrainy oraz Akademicka Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej w Katowicach. Wśród uczestników akademii był m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, samorządowcy i parlamentarzyści.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Grupa Górnicza świętowała Barbórkę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA