Po ponad 190 latach działalności katowicka kopalnia Wieczorek zakończyła wydobycie węgla. W sobotę Polska Grupa Górnicza przekazała zakład do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w celu likwidacji. Pozostałe jeszcze złoża będą eksploatowane przez sąsiednią kopalnię Murcki-Staszic.

- O podpisaniu w sobotę aktu notarialnego, na podstawie którego majątek kopalni wraz z grupą pracowników trafił do spółki restrukturyzacyjnej, poinformował rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski.
- Przed rokiem Grupa przekazała już do SRK wyodrębnioną część majątku Wieczorka.
- Teraz, po zakończeniu wydobycia, trafiła tam główna część kopalni - jednej z najstarszych na Górnym Śląsku.
Według wcześniejszych informacji SRK, spółka przejęła od PGG ponad 46 km podziemnych wyrobisk, trzy szyby (Pułaski, Roździeński i Giszowiec), a także blisko 450 rozmaitych obiektów na powierzchni, w tym budynki, rurociągi, torowiska, bocznice, pomosty, wiadukty i sieci ciepłownicze. Liczbę pracowników PGG przechodzących do SRK wraz z przekazywanym majątkiem szacowano na ok. 300 osób.
Z powodu zamknięcia kopalni Wieczorek nikt z ponad 1,5 tys. pracowników zakładu nie traci pracy. Jak poinformował rzecznik PGG, w ostatnim czasie prowadzona była alokacja pracowników, dobiegająca końca z chwilą przekazania majątku do SRK. W sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic pracę znalazło 1255 górników, a w innych kopalniach Polskiej Grupy Górniczej - 118.
Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wraz z majątkiem kopalni przeszło ok. 130 pracowników Wieczorka, z których 85 ma docelowo skorzystać z osłon przewidzianych w tzw. ustawie górniczej (urlopów górniczych i świadczeń pieniężnych), a 44 osoby mają pracować w SRK przy likwidacji majątku. Oprócz pracowników Wieczorka, do SRK przeszła też grupa osób z innych kopalń PGG, uprawnionych do świadczeń osłonowych - przedstawiciele spółki restrukturyzacyjnej szacują, że w sumie przejmuje ona z PGG ok. 300 pracowników.
Kilkanaście przekazanych do SRK budynków należących do kopalni figuruje w rejestrze zabytków lub znajduje się pod opieką konserwatora. Wśród nich jest budynek dyrekcji kopalni oraz część warsztatów. To właśnie w sąsiedztwie kopalni Wieczorek ponad 100 lat temu wyrosło unikatowe osiedle robotnicze, zbudowane z charakterystycznej czerwonej cegły - Nikiszowiec, zaliczany dziś do największych atrakcji turystycznych Katowic.
Wybrany majątek ponad 190-letniej kopalni Wieczorek trafił do spółki restrukturyzacyjnej już z końcem marca ubiegłego roku, gdy kopalnie ówczesnego Katowickiego Holdingu Węglowego włączano do PGG. Termin przekazania pozostałej części zakładu wynikał z postępów sczerpywania eksploatowanego złoża węgla - majątek Wieczorka trafił do SRK, gdy eksploatacja została zakończona.

KOMENTARZE (0)