Polska Grupa Górnicza: 130 tys. miejsc pracy uratowanych

We wtorek (26 kwietnia) podpisane zostało w Katowicach porozumienie w sprawie rozpoczęcia działalności Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Jak podkreślił podczas wydarzenia Krzysztof Tchórzewski, minister energii: utworzenie PGG oznacza uratowanie ok. 130 tys. miejsc pracy na Śląsku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska Grupa Górnicza: 130 tys. miejsc pracy uratowanych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

26 kwi 2016 17:31


- To jest właśnie ten największy sukces - że są miejsca pracy z jednej strony, zaś z drugiej strony będziemy mieli stabilne wydobycie węgla i stabilną sytuację, jeśli chodzi o powiązania energetyczne - pewność spółek energetycznych, że będą miały stałe zaopatrzenie w surowiec - ocenił Tchórzewski, przypominając, że ok. 85 proc. wytwarzanej w Polsce energii pochodzi właśnie z węgla.

Więcej na temat szczegółów wtorkowego porozumienia czytajcie tutaj: Historyczny moment dla górnictwa: Polska Grupa Górnicza rozpocznie działalność. Jest porozumienie

Około 32 tys. miejsc pracy będzie w Polskiej Grupie Górniczej i trzy razy tyle, w firmach kooperujących z kopalniami, którym Kompania Węglowa winna jest w sumie prawie 3,5 mld zł.

Cała ponad 32,5-tysięczna załoga Kompanii Węglowej otrzymała już wcześniej gwarancję przejścia do nowego podmiotu na zasadach przewidzianych w art. 23 Kodeksu pracy, czyli z zachowaniem wszystkich dotychczasowych uprawnień pracowniczych - zarówno wynagrodzeń jak i dodatkowych świadczeń.

Wyjątkiem jest zawieszona maksymalnie na dwa lata tzw. 14. pensja, na co związki zgodziły się w odrębnym porozumieniu. Dotychczasowe regulacje płacowe mają obowiązywać do czasu wejścia w życie nowego układu zbiorowego pracy, co ma nastąpić najpóźniej do końca przyszłego roku. Układ ma uprościć zasady wynagradzania i wprowadzić do niego elementy motywacyjne.

Biznesplan PGG zakłada, że w końcu przyszłego roku spółka i poszczególne kopalnie mają pracować bez strat - w ubiegłym roku rentowne były tylko trzy z 11 kopalń Kompanii, a dwie kolejne były blisko rentowności. PGG ma zwiększyć wydajność, połączyć kopalnie w bardziej efektywne struktury, przekazać zbędny majątek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (wiąże się to z dobrowolnym odejściem ok. 4 tys. osób, które skorzystają z pakietu osłonowego), a w efekcie zmniejszyć koszty wydobycia węgla.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.