Polska chce współpracować z Hiszpanią ws. restrukturyzacji kopalń

Polska jest zainteresowana bliższą współpracą z Hiszpanią w obszarze restrukturyzacji górnictwa i w związku z konsultacjami z KE ws. notyfikacji pomocy dla Kompanii Węglowej - poinformował pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska chce współpracować z Hiszpanią ws. restrukturyzacji kopalń

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 kwi 2015 12:39


Kowalczyk i sekretarz stanu ds. energii w Ministerstwie Przemysłu, Energii i Turystyki Hiszpanii Alberto Nadal Belda spotkali się w czwartek w Madrycie.

"Jesteśmy zainteresowani nawiązaniem bliższej współpracy między naszymi państwami w sektorze energetycznym, w tym również w obszarze restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Chcemy też wypracować efektywne rozwiązania w związku z trwającymi konsultacjami polskiego rządu z Komisją Europejską ws. notyfikacji pomocy publicznej dla Kompani Węglowej" - powiedział cytowany w komunikacie MSP wiceminister skarbu, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

Resort zaznaczył, że polski rząd jest w trakcie procesu restrukturyzacji polskiego górnictwa, realizuje porozumienia wypracowane ze stroną społeczną, jednocześnie "poszukuje inwestorów dla poszczególnych kopalń i prowadzi rozmowy z Komisją Europejską ws. notyfikacji pomocy publicznej dla Kompani Węglowej".

Polski wniosek notyfikacyjny został przesłany do Komisji Europejskiej 4 marca br.; dotąd KE wystąpiła trzykrotnie w trybie roboczym z pytaniami - poinformował PAP resort. Jak dodał, odbyły się trzy spotkania przedstawicieli rządu i spółek zaangażowanych w proces restrukturyzacji sektora z kierownictwem dyrekcji generalnej KE ds. konkurencji. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 24 marca.

Resort zaznaczył, że w Hiszpanii wydobycie węgla podlega nieustannym głębokim procesom restrukturyzacji. Hiszpanie, podobnie jak Polska, notyfikowali w Komisji Europejskiej pomoc publiczną dla swoich kopalń.

MSP poinformowało też, że Hiszpania jest 11. partnerem handlowym Polski z obrotami towarowymi przekraczającymi 7,2 mld euro w 2014 roku, co stanowi 7-proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2013.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.