Polska Agencja Kosmiczna już działa

Polska Agencja Kosmiczna w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym oficjalnie rozpoczęła działalność.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska Agencja Kosmiczna już działa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 lip 2015 7:42


W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym została otwarta siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej. W Gdańsku znajduje się centrala Agencji, a jej dwa oddziały są w Warszawie i w Rzeszowie.

Podczas uroczystości w piątek (10 lipca) w Gdańsku przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej podpisali porozumienie o współpracy IRMAST (Innovative Research and Maritime Applications of Space).

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA, od Polish Space Agency), prof. Marek Banaszkiewicz wyjaśnił, że w centrali Agencji w Gdańsku, oprócz spraw organizacyjnych, będzie się zajmować projektami naukowymi, realizacją krajowego programu kosmicznego obejmującego badania, rozwój przemysłu, współpracę nauki z przemysłem czy zastosowanie technik kosmicznych.

Polska na większości misji kosmicznych

Część POLSY związana z wojskowością będzie w Warszawie. Agencja ma też oddział w Rzeszowie. "Powiedziałbym, że w Warszawie i w Gdańsku będzie po ok. 40 proc. Agencji, a reszta w Rzeszowie" - dodał.

Mówiąc o potencjale Polski w sektorze kosmicznym podkreślił, że "Polska ma całkiem sporo do powiedzenia w sektorze kosmicznym, bo jest na większości misji prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA)." Przyznał, że "chcielibyśmy jeszcze więcej, np. być kierownikami eksperymentów na niektórych z tych misji". Uważa, że "jest to zadanie POLSY, żeby do tego powoli doprowadzić (), ale to wymaga udziału zarówno naukowców jak i inżynierów, fizyków i dobrej współpracy z ESA".

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Grażyna Henclewska oceniła podczas uroczystości, że dzięki powołaniu POLSY Polska może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu rozwiązań w zakresie technologii kosmicznych, satelitarnych. "Możemy budować nasz własny przemysł wysokich technologii () chcemy, żeby nasz przemysł miał własne kompetencje w Europie" - dodał.

Henclewska podała, że na platformie, na której rejestrują się podmioty, które chcą ubiegać się i realizować projekty dla ESA zarejestrowało się ok. 220 podmiotów z Polski. "To świadczy o zainteresowaniu i o gotowości (), mamy dużo przykładów na zainicjowaną współpracę nauki i przemysłu w obszarze tworzenia tych technologii" - dodała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.