Polak za godzinę pracy w fabryce dostanie 7,5 euro, Niemiec - 36,4 euro. To niebezpieczne

- Według mnie budowanie niskokosztowej przewagi konkurencyjnej będzie skutkować głębokimi stratami gospodarczymi - mówi Artur Skiba, prezes Antal International.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polak za godzinę pracy w fabryce dostanie 7,5 euro, Niemiec - 36,4 euro. To niebezpieczne

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

2 kwi 2014 14:35


W przemyśle koszt godziny pracy w Polsce wynosi 7,5 euro - to niedużo w porównaniu do krajów zachodnich (przykładowo w Niemczech ten wskaźnik wynosi 36,4 euro).

Czytaj też: Stawka za godzinę pracy Polaka jedną z najniższych w Europie

- Równolegle widzimy ceny nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do wynagrodzeń. To wywołuje duże rozgoryczenie społeczne. W połączeniu z poczuciem zaniżania wartości kompetencji niesie ono zagrożenie odpływu kadr do krajów zachodnich - przestrzega prezes Antal International.

- Problem jest jeszcze poważniejszy ze względu na niedobór talentów wynikający z niedostosowania edukacji do potrzeb biznesu - dodaje.

Według niego, budowanie nisko kosztowej przewagi konkurencyjnej będzie skutkować głębokimi stratami gospodarczymi, dlatego konieczne jest dążenie do wykorzystania w pełni potencjału ludzkiego.

- W tym celu niezbędne jest inwestowanie w kompetencje obecnych specjalistów i menedżerów oraz zadbanie o to, żeby obecni 30-latkowie cały czas legitymowali się aktualnie potrzebną wiedzą i kompetencjami - mówi.

- Niezbędne są nakłady inwestycyjne w szkolenie kadr. Nie tylko przedstawicieli zawodów technicznych, ale również w znacznie bardziej intensywny sposób niż do tej pory, humanistów czy ekonomistów w aspekcie wiedzy biznesowej, potrzebnej przedsiębiorcom - tłumaczy.

Działania takie powinny być podejmowane nie tylko przez wielkie, międzynarodowe organizacje, ale przede wszystkim, na miarę swoich możliwości, średnie firmy wypracowujące największą część PKB.

- Dopiero to zaowocuje znacznym wzrostem efektywności. Obecnie jej współczynnik, choć rośnie najszybciej w Europie jest wciąż zdecydowanie za niski (10,4 euro). Podniesienie go, umożliwi nam konkurowanie na światowych rynkach, jakością zarówno produktów i usług, jak i jakością kadr - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.