PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy nie rezygnują z remontów. Budowlańcy pilnie poszukiwani

  • Autor: PAP/AH
  • 18 lip 2022 14:34

Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, wśród Polaków nie spada zainteresowanie usługami remontowymi. Najwięcej prac w I połowie br. zlecano w maju; najczęściej poszukiwani są fachowcy od malowania ścian, tynkowania i montażu płyt gipsowo-kartonowych - wynika z danych serwisu Oferteo.pl.

Polacy nie rezygnują z remontów. Budowlańcy pilnie poszukiwani
Najczęściej poszukiwani są fachowcy od malowania ścian, tynkowania i montażu płyt gipsowo-kartonowych fot. pixabay
REKLAMA
  • Mimo inflacji i rosnących kosztów materiałów budowlanych Polacy często decydują się na remont swoich mieszkań i domów. 
  • Koszty nie są jedynym problemem.
  • Dostępność specjalistów od remontów również jest ograniczona.

Z "Raportu o budowie domów" serwisu Oferteo.pl wynika, że blisko 70 proc. ankietowanych doświadczyło wzrostu cen materiałów budowlanych. Mimo to Polacy często podejmują decyzję o renowacji swoich mieszkań i domów - wskazano.

Serwis prześledził zapotrzebowanie na usługi remontowe w poszczególnych miesiącach pierwszej połowy 2022 roku. Z analizy wynika, że najczęściej prace były zlecane w maju (17,7 proc.), natomiast najrzadziej w lutym (15,3 proc. zapytań).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Blisko 40 proc. osób planujących remont było gotowych na rozpoczęcie prac natychmiast. 17 proc. podjęło się poszukiwania ekipy z miesięcznym wyprzedzeniem, a 21 proc. - na ponad trzy miesiące przed planowanym startem renowacji" - stwierdzono w raporcie.

Według autorów opracowania istotnym elementem zamówień jest metraż, na jakim mają być prowadzone prace.

"W pierwszej połowie 2022 roku zlecenia najczęściej dotyczyły powierzchni między 21 a 50 m kw. - stanowiły łącznie 32 proc. zapytań. Często remonty były również planowane dla powierzchni 51-80 m kw. (22 proc.) oraz 11-20 m kw. (12 proc.)" - podano w raporcie.

Dodano, że 64 proc. wszystkich remontów zlecanych w pierwszej połowie br. było realizowanych w mieszkaniach. Rzadziej na remonty decydowali się właściciele domów (36 proc. zleceń).

Z danych serwisu Oferteo.pl wynika również, że prace renowacyjne zazwyczaj były przeprowadzane w więcej niż jednym pokoju. Najczęściej zlecenia dotyczyły czterech i więcej pomieszczeń - zarówno dla mieszkań, jak i domów. Blisko połowa zapytań ofertowych dotyczyła remontu generalnego.

W raporcie zwrócono uwagę, że najczęściej zlecanym rodzajem usług remontowych były prace malarskie, na które zdecydowało się 73 proc. badanych. Odnotowano również wysokie zapotrzebowanie na usługi tynkowania (47 proc.), montaż płyt gipsowo-kartonowych (47 proc.), montaż instalacji elektrycznej (44 proc.) oraz hydraulicznej (43 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się usługi montażu armatury (28 proc.) oraz instalacji centralnego ogrzewania (19 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy nie rezygnują z remontów. Budowlańcy pilnie poszukiwani

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA