PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina

Z badań firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering wynika, że 75 proc. inżynierów kontraktowych ze względu na pracę chętnie zmieni miejsce zamieszkania w kraju lub za granicą.

Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina
Fot. shutterstock
REKLAMA

Czy rzeczywiście pracownicy z branży przemysłowej łatwo przenoszą się z powodu nowej pracy?

Marcin Duchnowski z Antal Engineering & Operations zauważa, że najbardziej mobilne są dwie grupy osób. Do pierwszej należą specjaliści i menedżerowie z małym doświadczeniem, którzy mają większą trudność ze znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia i mniej ograniczeń osobistych, np. nie założyli jeszcze rodziny.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Drugą grupą są pracownicy z bardzo dużym doświadczeniem i kompetencjami, którzy kuszeni są nie tylko wysokim wynagrodzeniem, ale także wizją kolejnych wyzwań zawodowych – mówi Duchnowski.

Co kusi?

Paulina Woźniak, dyrektor operacyjny Bergman Engineering, twierdzi, że dla osób na stanowiskach niższego szczebla najczęstszym powodem przeniesienia są zarobki i chęć poprawy sytuacji życiowej.

Jeśli chodzi o specjalistów i doświadczonych inżynierów, to przemieszczenie się wynika częściej z potrzeby realizacji nowych wyzwań zawodowych, podjęcia ciekawych projektów czy możliwości znacznego awansu.

– Decyzję o mobilności motywują zwykle możliwością awansu, zdobycia nowego doświadczenia czy szlifowania języka – potwierdza Liliana Swoboda, dyrektor katowickiego oddziału firmy People.

Przytacza przykład 44-letniej kobieta z dwojgiem dzieci (10 i 16 lat), z wyższym wykształceniem związanym z budową maszyn, który zgodziła się na wyjazd na trzy miesiące do Włoch. Następnie miała pracować w nowo otwartej fabryce na Śląsku za 18 tys. brutto.

Elementem zwiększającym mobilność pracowników w przemyśle są wyższe zarobki. – W Polsce w branży motoryzacyjnej inżynier po studiach zarabia od 3,5 do 5 tys. zł. Dla inżyniera z doświadczeniem zarobki kształtują się między 6 a 9 tys. zł, a pracujący w branży oil & gas w Norwegii zarabiają nawet między 30 a 40 tys. zł miesięcznie – mówi Woźniak.

A co odstrasza?

Zmiana miejsca zamieszkania ze względu na pracę jest trudna dla tych, którzy mają rodzinę. Robią rachunek zysków i strat. Rozważają wszystkie za i przeciw.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA