Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina

Z badań firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering wynika, że 75 proc. inżynierów kontraktowych ze względu na pracę chętnie zmieni miejsce zamieszkania w kraju lub za granicą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

12 lis 2014 6:30


Czy rzeczywiście pracownicy z branży przemysłowej łatwo przenoszą się z powodu nowej pracy?

Marcin Duchnowski z Antal Engineering & Operations zauważa, że najbardziej mobilne są dwie grupy osób. Do pierwszej należą specjaliści i menedżerowie z małym doświadczeniem, którzy mają większą trudność ze znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia i mniej ograniczeń osobistych, np. nie założyli jeszcze rodziny.

– Drugą grupą są pracownicy z bardzo dużym doświadczeniem i kompetencjami, którzy kuszeni są nie tylko wysokim wynagrodzeniem, ale także wizją kolejnych wyzwań zawodowych – mówi Duchnowski.

Co kusi?

Paulina Woźniak, dyrektor operacyjny Bergman Engineering, twierdzi, że dla osób na stanowiskach niższego szczebla najczęstszym powodem przeniesienia są zarobki i chęć poprawy sytuacji życiowej.

Jeśli chodzi o specjalistów i doświadczonych inżynierów, to przemieszczenie się wynika częściej z potrzeby realizacji nowych wyzwań zawodowych, podjęcia ciekawych projektów czy możliwości znacznego awansu.

– Decyzję o mobilności motywują zwykle możliwością awansu, zdobycia nowego doświadczenia czy szlifowania języka – potwierdza Liliana Swoboda, dyrektor katowickiego oddziału firmy People.

Przytacza przykład 44-letniej kobieta z dwojgiem dzieci (10 i 16 lat), z wyższym wykształceniem związanym z budową maszyn, który zgodziła się na wyjazd na trzy miesiące do Włoch. Następnie miała pracować w nowo otwartej fabryce na Śląsku za 18 tys. brutto.

Elementem zwiększającym mobilność pracowników w przemyśle są wyższe zarobki. – W Polsce w branży motoryzacyjnej inżynier po studiach zarabia od 3,5 do 5 tys. zł. Dla inżyniera z doświadczeniem zarobki kształtują się między 6 a 9 tys. zł, a pracujący w branży oil & gas w Norwegii zarabiają nawet między 30 a 40 tys. zł miesięcznie – mówi Woźniak.

A co odstrasza?

Zmiana miejsca zamieszkania ze względu na pracę jest trudna dla tych, którzy mają rodzinę. Robią rachunek zysków i strat. Rozważają wszystkie za i przeciw.

Liliana Swoboda przytacza przypadek 40-letniego mężczyzny z Rzeszowa, inżyniera budownictwa. Otrzymał propozycję pracy na stanowisku kierownika budowy w Chorzowie z uposażeniem 15 tys. brutto, ale jej nie przyjął ze względu na dzieci w wieku szkolnym, pracę małżonki i kredyt hipoteczny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.