Podjęto decyzję o rozpoczęciu zwolnień grupowych w ISD Huta Częstochowa

Podjęto decyzję o rozpoczęciu zwolnień grupowych w ISD Huta Częstochowa. Obejmą łącznie ok. 250-300 osób, które nie zdecydowały się na program dobrowolnych odejść. Mogą potrwać ok. 2-3 miesięcy - poinformował PAP w piątek rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podjęto decyzję o rozpoczęciu zwolnień grupowych w ISD Huta Częstochowa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 wrz 2013 16:47


Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone - jak informował przed kilkoma tygodniami Łęski - na podstawie podpisanego na początku sierpnia aneksu do obowiązującego od października 2005 roku pakietu socjalnego, zarejestrowanego przez Państwową Inspekcję Pracy.

"Podjęto decyzję nt. rozpoczęcia zwolnień grupowych" - powiedział w piątek PAP Łęski. Dodał, że zwolnienia w ISD Huta Częstochowa mogą potrwać ok. 2-3 miesięcy.

Zwolnienia obejmą - jak tłumaczy Łęski - osoby "głównie z administracji". Każdy zwolniony otrzyma dziesięciokrotność pensji jako odszkodowanie za zwolnienie z pracy, oraz pięciokrotną odprawę, której wysokość - jak wyjaśniał rzecznik grupy ISD - "będzie malała z każdym miesiącem".

Czytaj też: W Hucie Częstochowa ruszy procedura zwolnień części załogi

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie redukowała liczby pracowników. Obecnie właściciele uznali, że bez zmniejszenia zatrudnienia nie uda się uzyskać rentowności zakładu, odczuwającego skutki kryzysu na rynku stali.

Program dobrowolnych odejść ogłoszono w maju. Zakład zatrudniający ok. 3050 pracowników, poinformował, że planuje zredukować zatrudnienie o ok. 1,5 tys. osób w związku ze zmianami na światowym rynku stali. Z programu skorzystało ok. 1250 osób.

Hutnicy, którzy stracili lub stracą pracę w zakładzie będą mogli skorzystać ze wsparcia w ramach programu "Pomoc dla hutników" realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie. Przewiduje on szkolenia, staże, a także dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz zatrudnienie na refundowanych stanowiskach pracy. Samorząd Częstochowy dostał na ten cel ok. 4,2 mln zł z Funduszu Pracy. Od początku sierpnia w urzędzie zarejestrowało się blisko 680 byłych hutników oraz 55 osób z firm kooperujących z hutą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.