Platforma Obywatelska apeluje o rynkowe działania wobec górnictwa

• O prowadzenie rynkowych działań restrukturyzacyjnych wobec górnictwa zaapelował w czwartek na konferencji prasowej b. minister skarbu Andrzej Czerwiński (PO).
• W ocenie Czerwińskiego, zadaniem rządu jest "prowadzenie restrukturyzacji pod względem zrównoważenia kosztów z przychodami" - przy uniknięciu niedozwolonej pomocy państwa.
• Jego zdaniem obecnie rządzący nie mają przygotowanego programu dla górnictwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Platforma Obywatelska apeluje o rynkowe działania wobec górnictwa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

11 sie 2016 19:28


Wśród zmierzających w rynkowym kierunku posunięć poprzedniego rządu Czerwiński wymienił włączenie kopalni Brzeszcze do Tauronu.

B. minister skarbu zaakcentował, że rynkowe działania restrukturyzacyjne wobec branży są konieczne - niezależnie od ogólnej tendencji wzrostu cen węgla na świecie. "Wzywamy, żeby ministrowie odpowiedzialni za górnictwo nie czekali, aż ceny wzrosną, bo problem nie ucieknie" - przestrzegł.

"Jeżeli słucham, co przygotował pan minister Grzegorz Tobiszowski [wiceminister energii], to wiem, że wszystkie projekty były nierealne. Ogłaszał wszem i wobec, że w 2016 r. będzie program [restrukturyzacji branży] notyfikowany przez KE, a z drugiej strony słyszę bardziej twardo stąpającego po ziemi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który mówi, że KE nic nie notyfikuje, a czeka, co my zrobimy" - mówił b. minister skarbu.

Zdaniem Czerwińskiego, w PiS-ie nie ma przygotowanego programu dla górnictwa. "W tej chwili restrukturyzacja górnictwa odbywa się na podstawie tych dokumentów, tego programu, który zostawiliśmy w ministerstwie skarbu" - zdiagnozował poseł PO.

Czytaj też: Andrzej Czerwiński zapewnia, że w kopalni Makoszowy jest potencjał

"Z jedną wielką różnicą: za restrukturyzację górnictwa będzie płacił polski obywatel poprzez spółki energetyczne, które musiały sfinansować powstanie PGG - w odróżnieniu od tego, co my przygotowaliśmy. Miała to być pożyczka kontrolowana poprzez specjalną spółkę - nadzorowaną przez spółki energetyczne - w taki sposób, żeby węgiel był rynkowy" - argumentował Czerwiński.

Z kolei do zapowiedzianego we wtorek przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przekazania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Krupiński nawiązał na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach poseł Krzysztof Gadowski (PO). Jego zdaniem prezes PiS i szefowa rządu mówili "o ratowaniu kopalń, o nielikwidowaniu tych kopalń. "Te słowa okazały się pustą obietnicą wyborczą, która nie ma nic wspólnego z prawdą" - podkreślił Gadowski.

Poseł PO z Jastrzębia skrytykował też wtorkowe ustalenia rządu ze związkami z kopalni Sośnica, uzależniające jej dalsze istnienie od osiągnięcia rentowności do końca stycznia 2017 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

AL 2016-08-16 17:57:09

Jedni grabarze górnictwa( PO ) odeszli to przyszli drudzy (PIS ) . Niestety górnictwo potraktowali jak dojną krowę w czasię prosperity i wstydliwy kłopot w recesji . Ostatnie lata to niekończąca się karuzela obietnic od pseudo uzdrowicieli , tylko efekt jest ten sam : wydymani górnicy

prendki 2016-08-12 14:01:27

dramat, PO chce przemawiać o górnictwie. Raz pojawili sie na kopalni i wyjechali na taczkach.

kilofek 2016-08-12 11:55:52

czekałem wiele lat na jakikolwiek ruch platformy w celu restrukturyzacji kopalń. Niestety się nie doczekałem. Teraz Tobiszowski i Rogala robią wiecej niz cały sztab podkupionych platformersów.