PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

PKP Energetyka wdrożyła filozofię Kaizen. Pracownicy oszczędzają 12 dni rocznie

  • Justyna Koc
    jk
  • 3 wrz 2019 18:15

Wzrost jakości pracy, bezpieczeństwa i zaangażowania, ponad 360 tys. zaoszczędzonych rocznie roboczogodzin, które przeznaczono m.in na rozwój kompetencji pracowników - to efekty wdrożonej w PKP Energetyka japońskiej filozofii zarządzania Kaizen.

PKP Energetyka wdrożyła filozofię Kaizen. Pracownicy oszczędzają 12 dni rocznie
Wdrażanie Kaizen PKP Energetyka rozpoczęła w 2017 r. pod nazwą Krok po kroku. (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • PKP Energetyka rozpoczęła w 2017 r. wdrażanie Kaizen pod nazwą Krok po kroku.
  • Aktualnie, w projekcie zaangażowanych jest ich ok 4 tys. - głównie inżynierów i elektromonterów.
  • Czas, który zyskują pracownicy dzięki wdrożeniu usprawnień, firma przeznacza na podnoszenie kwalifikacji - w 2018 r. zrealizowano prawie 20 tys. godzin szkoleniowych.

Filozofia Kaizen przyczynia się m.in. do poprawy jakości, eliminacji nieefektywności, właściwej organizacji stanowiska pracy oraz optymalizacji procesów. W tym podejściu dużą zmianę osiąga się dzięki wielu, często niewielkim ulepszeniom (dlatego Kaizen często określa się jako metodę małych kroków). Doskonalenie zaczyna się od pojedynczego pracownika, a proces jest ciągły - jedna zmiana pociąga za sobą kolejne. Co ważne, w program zaangażowana jest cała firma, na wszystkich szczeblach.

Kaizen w PKP Energetyka

Wdrażanie Kaizen PKP Energetyka rozpoczęła w 2017 r. pod nazwą Krok po kroku. Efekty realizacji projektu to zasługa samych pracowników. Aktualnie, w projekcie zaangażowanych jest ich ok 4 tys. – głównie inżynierów i elektromonterów. Dzięki m.in. organizacji miejsc pracy oraz standaryzacji wykonywanych czynności, każdy z nich dziennie oszczędza ok. 24 minuty, co rocznie daje ok. 12 dni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ten czas jest następnie reinwestowany w szkolenia, projekty innowacyjne czy zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności lokalnych. Tylko w 2018 r. na podnoszenie kwalifikacji firma przeznaczyła znaczną część odzyskanego czasu – zrealizowano prawie 20 tys. godzin szkoleniowych.

- Nasi pracownicy wskazują, że dzięki Kaizen czują większą motywację do pracy. Widzą też, że lepsze uporządkowanie, regularne spotkania, poukładane procesy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Rośnie efektywność - bo każdy członek brygady dokładnie wie, co powinien zrobić i czego oczekują od niego koledzy. To wzmacnia wzajemne zaufanie, poprawia komunikację i sprzyja integracji zespołu. Efekty widzimy chociażby w rosnącym wskaźniku zaangażowania z 46 proc. w 2015 do 55 proc. w 2018 roku - mówi Wojciech Smardz, dyrektor Biura Doskonalenia Procesów w PKP Energetyka, koordynator Programu Krok po kroku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKP Energetyka wdrożyła filozofię Kaizen. Pracownicy oszczędzają 12 dni rocznie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA