PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

PKO BP inwestuje w cyfryzację HR. To samo zrobił wcześniej Bayern Monachium

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 12 kwi 2021 15:05

PKO Bank Polski inwestuje w cyfryzację procesów pracowniczych. Od stycznia 2021 zadania kadrowe dotyczące ponad 23 tysiące osób obsługiwane są za pomocą SAP SuccessFactors. To największe jak dotąd wdrożenie tego rozwiązania w Polsce.

PKO BP inwestuje w cyfryzację HR. To samo zrobił wcześniej Bayern Monachium
Jako pracodawca stawiamy na dialog, digitalizację oraz pozytywne doświadczenia pracowników i kandydatów w kontakcie z bankiem - mówi Joanna Czarnecka, dyrektor pionu zarządzania personelem w PKO BP (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
  • Bank nowe rozwiązanie uruchomił przy współpracy z Accenture i Gavdi Polska oraz SAP Polska.
  • To kolejny element prowadzonego przez bank projektu Dzień Dobry HR.
  • Transformacja w obszarze kapitału ludzkiego rozpoczęła się kilka lat temu, ale w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy niezwykle przyspieszyła - przyznaje Julia Kiełbasiewicz-Zarębska, dyrektor w obszarze Technologii w Accenture odpowiedzialna za praktykę HR.

SAP SuccessFactors to narzędzie wspierające cykl życia pracownika w firmie. Pozwala m.in. na podnoszenie efektywności procesów rekrutacyjnych, usprawnianie komunikacji z kandydatem, szybsze przygotowanie pracownika do rozpoczęcia pracy w organizacji czy na uspójnienie modelu wyznaczania celów i rozliczania efektów. Platforma bazuje na modelu chmury obliczeniowej Software as a Service i może być dostępna dla użytkowników w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu.

– Jako pracodawca stawiamy na dialog, digitalizację oraz pozytywne doświadczenia pracowników i kandydatów w kontakcie z bankiem. Pomaga nam w tym nowe rozwiązanie. Od samego początku celem projektu było udostępnienie nowoczesnych narzędzi wspierających procesy, które są najbliżej naszych pracowników. To właśnie oni są naszym największym kapitałem, dlatego chcemy, aby czuli się dobrze na każdym etapie naszej wspólnej podróży - mówi Joanna Czarnecka, dyrektor pionu zarządzania personelem w PKO BP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Cyfryzacja przyspieszyła

Julia Kiełbasiewicz-Zarębska, dyrektor w obszarze Technologii w Accenture odpowiedzialna za praktykę HR, przyznaje, że Accenture od lat wspiera PKO Bank Polski w podróży cyfrowej od kilkunastu lat.

- Transformacja w obszarze kapitału ludzkiego rozpoczęła się kilka lat temu, ale w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy niezwykle przyspieszyła. Musimy pamiętać, że nasza "nowa rzeczywistość" będzie się toczyć w przestrzeni cyfrowej. Organizacje muszą być przygotowane na oczekiwania nowych pracowników tzw. klientów wewnętrznych, którzy spodziewają się tak samo sprawnej obsługi w procesach HR-owych, jak w przypadku e-commerce. Ponadto, aby efektywnie działać, powinny podejmować właściwe decyzje, także te dotyczące obecnych pracowników – podkreśla Julia Kiełbasiewicz-Zarębska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKO BP inwestuje w cyfryzację HR. To samo zrobił wcześniej Bayern Monachium

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA