PKN Orlen: Działy produkcji przechodzą na 12-godzinny system pracy

Coraz więcej wydziałów produkcyjnych PKN Orlen w Płocku przechodzi z 8-godzinnego na 12-godzinny system pracy. Są to ponoć decyzje samych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKN Orlen: Działy produkcji przechodzą na 12-godzinny system pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: (Piotr Apanowicz) WNP.pl

wnp.pl

11 mar 2015 8:39


Z początkiem 2015 roku na grafik 12-godzinny przeszło pilotażowo kilka wydziałów produkcyjnych zakładu w Płocku, czyli Blok Reformingów I-VI, Aromaty i Paraksylen. - Po pierwszych miesiącach pracy w tym systemie nie słychać fali negatywnych komentarzy i ogólna opinia pracowników z wydziałów produkcyjnych jest taka, żeby dać szansę nowemu systemowi i przynajmniej na próbę spróbować przejść na grafik 12-godzinny - powiedział Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen.

Przyznał, że pracodawca zdecydował się nie narzucać tego rozwiązania pracownikom, dlatego na poszczególnych wydziałach odbywają się w tej sprawie wewnętrzne konsultacje, a nawet referenda, w których pracownicy sami podejmują decyzję czy chcą przejść na system 12-godzinny.

Czytaj też: Aż 246 pracowników PKN Orlen zamierza odejść z pracy

Na razie wiadomo, że poza wydziałami, które pracują w tym trybie już od początku roku, z dniem 1 marca br. na grafik 12-godzinny przeszły wydziały PR-5 (Claus) i PR-10 (Hydrokraking i Gudron), na 1 kwietnia br. zaplanowane jest przejście wydziałów PP-13 (blok pochodnych C-4) i PP-14 (Fenol i Tl. Etylenu i Glikolu), na 1 maja br. - wydziałów PR-3 (DRW), PP-12 (Olefiny) i Wydziału Wodno-Ściekowego, a na 1 czerwca br. - wydziałów PR-4 (Wydział Olejowo-Asfaltowy) i PR-6 (Komponowanie, Kraking i Alkilacja).

Czytaj też: PKN Orlen: Spór zbiorowy wisi w powietrzu

Pozostałe wydziały produkcyjne nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie.

- Jak wynika z opinii pracowników, atutem grafiku 12-godzinnego jest więcej wolnych weekendów niż w przypadku grafiku 8-godzinnego w systemie czterobrygadowym - wyjaśnia Bogdan Żulewski. Dodatkowo, co ma szczególne znaczenie w przypadku pracowników dojeżdżających spoza miasta, z naszych wyliczeń wynika, że w systemie 12-godzinnym trzeba przyjechać do pracy przeciętnie 168 razy w ciągu roku, podczas gdy w grafiku 8-godzinnym takich dojazdów wystarczy uwzględnić około 252.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kuba 2015-03-23 14:51:47

micuś i lolek, proponuję się zastanowić zanim coś napiszecie albo zgłosić się do lekarza

micuś 2015-03-11 19:08:14

Proponuję 48h czas pracy 14 dni w tygodniu

Lolek 2015-03-11 15:15:03

Proponuję 24 godzinny dzień pracy.