Piotr Wojaczek: Program Śląsk 2.0 nie spełnia oczekiwań KSSE

- W zakresie reindustrializacji regionu program Śląsk 2.0 nie spełnia wszystkich oczekiwań KSSE - mówi prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Wojaczek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piotr Wojaczek: Program Śląsk 2.0 nie spełnia oczekiwań KSSE

PODZIEL SIĘ


Autor: AT/PAP

14 lip 2015 7:56


Przyjęty przez rząd 30 czerwca w Katowicach dokument "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej" uwzględnia rozwijany m.in. przez strefę i samorządy program nowoczesnego kształcenia zawodowego.

Brak konkretów ws. powoływania nowych obszarów strefy

Według Wojaczka nie spełnia on oczekiwań. Prezes wskazał na brak konkretów co do powoływania nowych obszarów strefy w formie tzw. Lokalnych Parków Przemysłowych (program np. nie określa szczegółów pochodzenia takich gruntów, ich szacunkowej wielkości, a także nie wspomina o zapewnieniu im specjalnego statusu polegającego na zwiększeniu maksymalnej pomocy publicznej do oczekiwanych 50 proc.).

- Dodatkowo przyjęte w programie lokowanie Lokalnych Parków Przemysłowych tylko na terenach pokopalnianych zamyka drogę do wydawałoby się wyjątkowo racjonalnego zastosowania wobec nich modelu biznesowego z wykorzystaniem zwrotnych środków z Programu Junckera - podkreślił Wojaczek.

Zabrakło programu rewitalizacji dzielnic

W dziale programu Śląsk 2.0, który dotyczy rewitalizacji miast, nie pojawił się też oczekiwany przez środowiska samorządowe program rewitalizacji dzielnic miejskich, zaproponowany na wzór rozwiązań zastosowanych w podobnych okolicznościach we francuskim regionie w Pas de Calais.

- W obszarze programu dla szkolnictwa zawodowego, którego wagę podkreślono zgodnie z życzeniami samorządu województwa, na szczęście znalazły się zasadnicze jego elementy. Jednakże nie wskazano źródeł jego finansowania - zaakcentował Wojaczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.