Piechociński: Są straty, więc skupmy się na ochronie miejsc pracy górników

Pojawiają się kwestie Barbórki, czy czternastej pensji dla górników. Powstaje pytanie, czy przedstawiciele strony społecznej są gotowi, by na te tematy rozmawiać - mówi Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piechociński: Są straty, więc skupmy się na ochronie miejsc pracy górników

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

15 paź 2014 13:07


Górnictwo boryka się z coraz większymi problemami. Czy branża zdoła się obronić?

- Kiedy jest zysk i koniunktura, to powinna to również pozytywnie odczuć załoga. Natomiast kiedy jest dekoniunktura i generowane są straty, to trzeba przede wszystkim myśleć o ochronie miejsc pracy.

Czytaj też: Górnictwo bije rekordy... liczby związków zawodowych

Pojawiają się kwestie Barbórki czy czternastej pensji. Pojawiają się również pytania o to, czy godzić się dalej na to, że w Lubelskim Węglu Bogdanka maszyny wykorzystywane są bardziej efektywnie niż w śląskich kopalniach, gdzie pracują krócej.

Należy racjonalnie patrzeć na koszty. Powstaje pytanie, czy przedstawiciele strony społecznej są gotowi, by na te tematy rozmawiać.

Czytaj też: Tchórzewski: załogi górnicze nie lubią być oszukiwane

A są gotowi?

- Na poziomie poszczególnych kopalń widać, że tak. To pokazuje przykład podejścia załogi kopalni Knurów-Szczygłowice do kwestii nabycia tej kopalni przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Pamiętamy, że na poziomie całych spółek i central związkowych wyglądało to już zupełnie inaczej.

Cały wywiad czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.