PGNiG czeka trudna walka ze związkowcami

Realizacja związkowych postulatów płacowych poważnie zmniejszyłaby zasoby finansowe polskiego potentata gazowego. Wydaje się, że spór pomiędzy związkami i zarządem nie będzie łatwy do rozwiązania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PGNiG czeka trudna walka ze związkowcami

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

22 maj 2015 13:41


Czego chcą związkowcy? Po pierwsze przyrostu wynagrodzeń w 2015 r o 6 proc., wzrostu wartości bonów w skali roku do poziomu 2000 zł; i wypłaty premii rocznej za rok 2014 w wysokości 11,7 proc. jej bazy, wg. zasad jakie stosowano przy wypłacie premii rocznej dla pracowników PGNiG za rok 2013.

Chodzi o niemałe pieniądze. W 2014 roku Grupa Kapitałowa PGNiG zarobiła ponad 2,8 mld zł. Tym samym zysk netto był aż o 47 proc. wyższy niż w 2013 roku. To efekt niższych kosztów pozyskania gazu oraz silnych operacyjnie wyników segmentu dystrybucja.

Także ten rok rozpoczął się dla gazowego potentata dobrze. A skoro tak, to czy PGNiG może zgodzić się na związkowe postulaty? Sama tylko wypłata premii z zysku kosztowałaby spółkę minimum 320 mln złotych. Kilka milionów pochłonąłby wzrost wartości bonów w skali roku do poziomu 2000 zł.

Do tego dochodzi żądanie podwyżki płac. Można oszacować, że w skali miesiąca spółka jeśli zgodziłaby się na podwyżkę musiałaby wydać na płace kilka milionów złotych więcej. Z grubsza więc spełnienie wszystkich postulatów mogłoby kosztować spółkę w dużym przybliżeniu około 400 mln złotych tylko w tym roku.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.