×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PGG z zyskiem. Związkowcy chcą powrotu "czternastki"

 • Autor: aw/PAP
 • 23 paź 2017 17:40

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski potwierdził, że po trzech kwartałach br. Polska Grupa Górnicza osiągnęła kilkadziesiąt milionów zł zysku. W połowie listopada kondycja finansowa spółka ma być oceniona ponownie, również pod kątem postulatów finansowych załogi.

PGG z zyskiem. Związkowcy chcą powrotu "czternastki"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W poniedziałek (23 października) w PGG spotkał się zespół złożony z przedstawicieli zarządu PGG i związkowców, przy udziale Tobiszowskiego, by ocenić wyniki spółki za trzy kwartały br.

• Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, oceny tego zespołu mogą być podstawą dalszych rozmów na temat postulatów finansowych załogi PGG.

Jak poinformował po spotkaniu wiceminister, ocena wyników PGG za trzy kwartały wypadła dobrze, a kolejne spotkanie zaplanowano na 13 lub 20 listopada - wówczas znane będą już wyniki spółki za październik oraz bardziej szczegółowe prognozy na listopad i grudzień. Ma to być podstawą do rozmów ze związkami na tematy finansowe.

"Podjęliśmy decyzję, że spotykamy się ponownie w listopadzie (...). Na tym spotkaniu chcemy, po przeanalizowaniu października i prognoz na listopad-grudzień, pochylić się nad możliwością realizacji zapisów porozumienia z 19 kwietnia (ubiegłego roku - przyp. red.) - mówię również o pewnych kwestiach płacowych, ale i realizacji założeń funkcjonowania PGG" - relacjonował Tobiszowski.

W porozumieniu sprzed półtora roku, poprzedzającym przekazanie kopalń ówczesnej Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy zgodzili się m.in. na zawieszenie na dwa lata wypłat nagrody rocznej - tzw. czternastej pensji. W dokumencie zapisano jednak także, że w przypadku osiągnięcia przez firmę lepszych od zakładanych wyników, "czternastka" lub jej część za jeden rok mogłaby zostać wypłacona. Tobiszowski potwierdził w poniedziałek, że listopadowe rozmowy mają dotyczyć także zawieszonej obecnie "czternastki".

"Ważne, żebyśmy umieli nałożyć na kondycję finansową PGG te zapisy, które ujęliśmy wtedy w porozumieniu, aby z jednej stron faktycznie je realizować, z drugiej - budować stabilność PGG, wyciągając wnioski z przeszłości" - powiedział wiceminister, wskazując, że efektem listopadowego spotkania ma być m.in. ocena, czy "ten dobry trend, który się pojawił, będzie podtrzymany", a prognozy korzystne, co mogłoby zaowocować decyzjami finansowymi korzystnymi dla pracowników.

Związkowe postulaty, zgłaszane wobec lepszych od zakładanych wyników spółki, wiążą się m.in. właśnie z zawieszeniem wypłat 14. pensji. W połowie tego roku strona społeczna wystąpiła z wnioskiem o przywrócenie "czternastki". Przedstawiciele strony społecznej anonsowali też, iż chcą m.in. negocjować wypłatę jednorazowej nagrody; wstępnie była mowa o kwocie powyżej 2 tys. zł brutto. Wiosną załoga PGG dostała już 1,2 tys. zł nagrody.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: PGG z zyskiem. Związkowcy chcą powrotu "czternastki"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Miki 2017-10-26 00:33:44

  Powini emeryto ktorych oszukali za rok 2016 wyplacic ,jak dalej oszukali za deputat weglowy tez nie dostsja czyste zlodziejstwo co to ma byc a kazdy gornik powinien otrzymac deputat ,bo inniibeda dostawac a emeryt co 2016 ani w zusie ani rekompesaty

 • Elvis 2017-10-24 17:08:30

  Hahaha

 • Barbara 2017-10-24 11:41:55

  O nie ! Teraz ma być na podwyżki na lekarzy ! Górnicy muszą jeszce poczekać !

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA