Park Naukowo-Technologiczny w Opolu już otwarty

Otwarto Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Stanowią go dwa budynki: inkubator przedsiębiorczości oraz budynek laboratoryjno-doświadczalny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu już otwarty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

27 maj 2015 9:37


Park Naukowo-Technologiczny (PNT), miejsce współpracy biznesu i nauki, oficjalnie otwarto we wtorek (26 maja) w Opolu. Koszt inwestycji wyniósł 14,6 mln zł.

Obecny na uroczystości otwarcia Parku marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła podkreślił, że budujące jest to, iż miesiąc temu obiekt ten - w marcu mający już pozwolenie na użytkowanie - był w 90 proc. wypełniony firmami. Zaznaczył, że to dobre miejsce dla twórczych, młodych ludzi z pomysłami, ale np. bez technicznego zaplecza. Dodał, że w jego przekonaniu PNT może też wpływać na rozwój edukacji w regionie.

Park ma już 100-procentowe obłożenie

Prezes Parku prof. Jarosław Mamala podał, że w zakresie podpisanych umów Park ma już 100-procentowe "obłożenie". Fizycznie natomiast budynek inkubatora jest w pełni zajęty, a budynek laboratoryjno-doświadczalny - w 30 proc. Zaznaczył jednak, że w czerwcu, sierpniu i wrześniu pojawią się tam kolejne firmy. Dodał, że w inkubatorze działają głównie firmy z takich branż jak informatyka, mikroelektronika czy automatyka oraz start-upy związane z nowoczesnymi technologiami, a w budynku laboratoryjno-doświadczalnym - przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją narzędzi, chemią - w tym kosmetyczną czy automatyką przemysłową.

Jedną z firm działających w PNT jest spółka Mouse-Box, której twórcy opracowali opisywany szeroko przez media komputer w myszce. Młodzi programiści właśnie w myszce zamknęli procesor, moduł umożliwiający bezprzewodowe łączenie z internetem i pamięć tworząc mały komputer osobisty. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wręczył im we wtorek czek na 15 tys. zł "za międzynarodowy sukces w promocji myśli technicznej Opolszczyzny".

Przy okazji gali otwarcia PNT prezentowany był też m.in. SmogKiller - urządzenia, które gdy się je zamontuje przy silniku spalinowym, np. samochodu, zmniejsza emisję spalin i zużycie paliwa. Stworzyli je opolanie, których firma także korzysta z PNT. Wśród gadżetów promocyjnych rozdawanych gościom uroczystości były kartonowe gogle wirtualnej rzeczywistości, przy pomocy których można odbyć wirtualny spacer po Parku, nad gośćmi latały drony, a przecięcia wstęgi dokonał robot.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.