Państwo wesprze inwestycję Daimlera. "Nie jest to kwota znacząca"

• Polski udział w inwestycji Mercedesa jest jeszcze "kwestią ostatecznych uzgodnień" - poinformował podczas briefingu w środę wicepremier Mateusz Morawiecki.
• Dodał, że nie jest to kwota "znacząca" w porównaniu do skali tej inwestycji.
• Daimler zdecydował, że w Jaworze wybuduje fabrykę silników dla Mercedes Benz Manufacturing. Zatrudnienie może tam znaleźć 1,5 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Państwo wesprze inwestycję Daimlera. "Nie jest to kwota znacząca"

PODZIEL SIĘ


Autor: bad/PAP

4 maj 2016 21:23


"Cieszę się, że ta decyzja zapadła. Mercedes, to jest marka sama w sobie, bardzo znana, bardzo wysokiej jakości. (…) Można sobie wyobrazić, że troszeczkę zmieniamy kierunek - do tej pory przez 25 lat stare samochody z Niemiec wjeżdżały do Polski, a teraz z Polski do Niemiec będą wyjeżdżały nowe silniki. Ogromny sukces" - powiedział.

Dodał, że w każdej tego typu inwestycji pojawia się taki element, jak wsparcie państwa. "Może dotyczyć np. braku opodatkowania w przypadku specjalnej strefy ekonomicznej i to tutaj będzie miało miejsce" - powiedział. Dodał, że pomoc publiczna nie była jednak tym elementem, którym Polska konkurowała z innymi krajami o inwestycję. "Konkurowaliśmy wykwalifikowaną kadrą, naszymi obietnicami dotyczącymi szkolnictwa zawodowego. Krótko mówiąc ludzie są najważniejsi, również dla takiego inwestora, jak Mercedes" - zaznaczył.

Podkreślił, że Polski udział w tej inwestycji jest jeszcze "kwestią ostatecznych uzgodnień". "Nie jest to kwota jakaś znacząca w porównaniu do skali tej inwestycji, gdzie w pierwszej fazie ma ona wynieść kilkaset mln euro, w drugiej i trzeciej fazie - jeśli one by nastąpiły - jeszcze kolejne kilkaset mln euro" - powiedział.

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler poinformował w środę, że planuje wybudowanie w Polsce fabryki silników. Ma ona powstać w Jaworze, na zachód od Wrocławia. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. W nowej fabryce mają być produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i dieslowski.

W końcu kwietnia dziennik "Rzeczpospolita" pisał, że Daimler zdecydował już, że w Jaworze wybuduje fabrykę silników dla Mercedes Benz Manufacturing (MBM) wchodzącego w skład Daimlera. Według prasy na nową fabrykę Niemcy mieliby wydać 800 mln euro, a zatrudnienie może tam znaleźć 1,5 tys. osób.

W 2015 r. na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora powstała Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3), która jest częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 460 hektarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.