PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi wprowadzą w Polsce roboty do firm

Polska, 38-milionowy kraj z gospodarką w pierwszej trzydziestce globalnego rankingu, nie potrafi przestawić się na automatyzację produkcji. "Gęstość robotyzacji" jest wciąż zastraszająco niska. Co tak naprawdę powstrzymuje nas przed wejściem na ścieżkę szybszego rozwoju?

Młodzi wprowadzą w Polsce roboty do firm
Rola robotów w przemyśle jest tak istotna, że ich niewystarczająca liczba rzuca cień na krajowy przemysł i sprawia, że w oczach zagranicznych kontrahentów i inwestorów staje się on mniej atrakcyjny. (Źródło: Nowy Przemysł)
REKLAMA
 • Jeśli chodzi o tzw. gęstość robotyzacji, Polska znajduje się daleko poniżej światowej średniej. Na 10 tys. pracowników przypadają w naszym kraju 32 roboty, w świecie 74.
 • Próbą rozwiązania tego problemu jest powołanie Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.
 • Ci, którzy się zdecydowali na "zatrudnienie" maszyny, nie żałują.

Poziom robotyzacji kraju najłatwiej określić za pomocą tzw. gęstości robotyzacji (wskaźnik ten oznacza średnią liczbę robotów używanych na 10 tys. pracowników). Według danych International Federation of Robotics (IFR) za 2016 r. I miejsce na świecie pod tym względem zajmowała Korea Południowa (631); na kolejnych pozycjach plasowały się Singapur (488), Niemcy (309) i Japonia (303).

Polska, z wynikiem 32, znajdowała się daleko poniżej światowej średniej, wynoszącej 74 (choć polski przemysł motoryzacyjny może się poszczycić nieco wyższym wynikiem: 182 roboty na 10 tys. pracowników). Na nasz wynik składało się 9,7 tys. robotów obecnych w naszej gospodarce (wzrost o 19 proc. w stosunku do poprzedniego roku). Taki przyrost może budzić optymizm, ale w rzeczywistości wiele innych krajów rozwija się znacznie szybciej.

Najnowsze dane wskazują, że skala przyrostu zastosowania robotów przemysłowych stale się powiększa, a realistyczne prognozy wskazują, że do roku 2020 ich obecność w światowej gospodarce upowszechni się wprost niebywale (patrz: wykres). Słowem: od tego procesu nie ma odwrotu. Co trzeba robić, by w średniookresowej perspektywie dokonać na tym polu w Polsce znaczącego postępu?

Czas na strategię

Jeszcze kilka liczb... Dane Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPiAG) pokazują, że 67 proc. naszych przedsiębiorców uważa, iż profil produkcyjny firmy nie wymaga instalacji robotów. 29 proc. jest zdania, że robotyzacja raczej nie przyniesie dodatkowych korzyści ekonomicznych, a 24 proc. nie widzi jej potrzeby w produkcji. 9 proc. twierdzi, że robotyzacja przekracza możliwości finansowe przedsiębiorstwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Młodzi wprowadzą w Polsce roboty do firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • JubelFan 2018-07-30 22:51:31

  To dobra mobilizacja na przesiadkę na rower, oszczędność i aktywność to lubię!

 • Justyna 2018-07-30 22:33:23

  Paliwo zdrożało bo ceny ropy ida w gore przez Trumpa

 • naiwny 2018-07-30 22:31:12

  Elektromobilność to przyszłość, olac ceny paliw

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA