PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Oni nie muszą bać się automatyzacji. Maszyny nie zabiorą im pracy

Urządzenia spawalnicze są coraz bardziej skomputeryzowane i zautomatyzowane. Nie znaczy to jednak, że wkrótce zniknie zawód spawacza. Choć zrobotyzowane stanowisko spawalnicze tworzy cztery nowe miejsca pracy, tradycyjny proces spawania wciąż jest nieodzowny.

Oni nie muszą bać się automatyzacji. Maszyny nie zabiorą im pracy
Branża spawalnicza się automatyzuje i cyfryzuje, ale dla spawaczy wciąż jest dużo pracy (fot. PTWP)
REKLAMA
 • Podjęcie decyzji o robotyzacji w branży spawalniczej powinno być poprzedzone analizą techniczno-ekonomiczną. Trzeba sprawdzić m.in., jak długo taka inwestycja będzie się zwracać.
 • Już dziś w każdej spawarce ukryty jest mikrokomputer, który pozwala w taki sposób dobrać parametry i rozpocząć proces spawania, by wyeliminować błędy, które mógłby popełnić spawacz.
 • Roboty to tylko urządzenia, które nie będą same myśleć. Robota trzeba nauczyć, co ma robić, więc specjaliści z tej dziedziny są bardzo potrzebni. Pamiętajmy  też, że nie wszystko da się zautomatyzować, spawacze zawsze będą potrzebni.

– Znaczenie automatyzacji jest ogromne, choćby dlatego, że pozwala zastąpić człowieka w miejscach, gdzie praca jest niebezpieczna lub bardzo ciężka, pozwala na zwiększenie wydajności, obniżenie jednostkowych kosztów produkcji. Praca spawacza jest jednak ważnym ogniwem – powiedział Tomasz Pfeifer, kierownik Grupy Badawczej Technologii Spawalniczych w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Spawalnictwa, w czasie rozmowy na scenie WeldingZone podczas targów ExpoWELDING.

Według niego widać w tej dziedzinie szybki postęp. Szczególnie, jeżeli chodzi o sterowanie adaptacyjne robotów, ale to nie musi oznaczać zmniejszenia zatrudnienia w spawalnictwie.

– To odwieczny dylemat – czy robot zabierze ludziom pracę, czy pozwoli stworzyć nowe stanowiska? Jedno stanowisko zrobotyzowane tworzy cztery nowe miejsca pracy, co jest związane z wytwarzaniem tych maszyn, a także ich obsługą – powiedział Tomasz Pfeifer.

Nie wszystko można zautomatyzować – spawacze zawsze będą potrzebni

Pfeifer podkreślił, że nie wszystkie czynności można zautomatyzować i spawacze zawsze będą potrzebni. Zaznaczył również, że podjęcie decyzji o robotyzacji powinno być poprzedzone analizą techniczno-ekonomiczną. Trzeba sprawdzić nie tylko, czy technicznie daną czynność można zrobotyzować, ale też jaki jest próg rentowności, jak długo taka inwestycja będzie się zwracać.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Oni nie muszą bać się automatyzacji. Maszyny nie zabiorą im pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • miki 2022-10-29 08:27:10

  Masakra po studiach człowiek nie ma pracy a spawacz po zawodówce jest rozchwytywany

  • z grodu Kraka 2022-10-29 17:02:34

   To jakie studia kończyłeś że pracy nie możesz znaleźć?

  • Kos 2022-10-29 17:04:53

   Rok po studiach praca w zawodzie, informantyka 10 tys zl brutto/mc, pzdr;)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA