Odbudujmy polską produkcję, bo ona nam gdzieś uciekła

– W naszym kraju wciąż działa niewiele firm, które tworzą nowe technologie. Tak naprawdę ciągle gonimy króliczka. Przyszła zatem pora, aby przestać - i tam, gdzie mamy potencjał intelektualny, tak go wykorzystać, by doprowadzić do rozwoju polskich firm produkcyjnych – mówi Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Odbudujmy polską produkcję, bo ona nam gdzieś uciekła

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

11 mar 2016 10:46


Większość fabryk produkujących w Polsce przyszła do nas z Zachodu z gotowymi rozwiązaniami. Czy jest zatem w Polsce w ogóle zapotrzebowanie na pracę projektantów wzornictwa przemysłowego?

Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego: – Oczywiście, że tak. Mamy przecież też polskie firmy, z rodzimym kapitałem. To, że działają u nas firmy z zagranicy, w niczym nie przeszkadza, a wręcz pomaga, ponieważ pokazuje, jak wiele można osiągnąć dzięki pracom projektantów, jak mocno można się rozwinąć. Są w Polsce firmy tego świadome – przykładem Pesa – ale są też przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie wiedzą, jak bardzo jest im potrzebny projektant.

Jakie firmy ma pani na myśli?

– Głównie te, których działalność nie jest stricte związana z projektowaniem. Wiadomo, że producent mebli ma zupełnie inną świadomość w tym zakresie, niż np. producent wentylatorów czy ogrzewania. To jest przemysł, który nie kojarzy się nikomu z projektowaniem. Ważne jest zatem, żeby dotrzeć do takiej firmy i uświadomić jej, jak ważna jest rola projektanta.

To znaczy? Jakie korzyści firma ma z tego, że skorzysta z usług projektanta wzornictwa przemysłowego?

– Przedsiębiorca ma zawsze korzyść ekonomiczną.

Ale dzięki czemu?

– Dzięki temu, że projektant za sprawą swojej pracy może usprawnić wszystkie elementy procesu produkcyjnego, wprowadzić innowacyjne rozwiązania. Projektant może zwrócić przedsiębiorcy uwagę, że tak naprawdę technologia, której używa, jest za droga jak na jego potrzeby, albo że może nie należy na oślep kupować środków trwałych, albo że ma w zespole osoby, które nie są mu tak naprawdę potrzebne, a nie ma tych, które powinny pracować nad końcowym produktem. To wszystko w efekcie przyczynia się do tego, że powstaje produkt, który trafia wprost do odbiorcy końcowego, a nie ma sensu produkować czegoś, czego on nie oczekuje. Trzeba zatem umieć wczytać się w jego potrzeby. Projektanci pomagają przedsiębiorcy to zrobić i patrzą szerzej – dążą do stworzenia projektu globalnego, który przebije rynek.

Firmy z reguły zatrudniają projektantów czy raczej jest to współpraca?

– W większości przypadków jest to współpraca. Mało jest jeszcze takich firm, jak np. Pesa, gdzie tworzone są laboratoria badawcze, w których zatrudnia się projektantów na etaty.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.