PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Od pracownika fabryki do inżyniera czy programisty. W tej branży rekrutacja nie ustaje

  • km
  • 27 maj 2022 20:00

4 na 10 sprzętów gospodarstwa domowego, z których korzystają mieszkańcy Unii Europejskiej, zostały wyprodukowane w Polsce. W 2021 roku w naszym kraju powstało 35 mln urządzeń AGD, o 3 mln więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu związku producentów AGD - APPLiA. W całym sektorze zatrudnienie znajduje ponad 100 tys. osób, z czego w fabrykach pracuje 31 tysięcy.

Od pracownika fabryki do inżyniera czy programisty. W tej branży rekrutacja nie ustaje
Branża AGD od lat jest zdaniem Polaków najlepszym miejscem do pracy (fot. Becca Tapert/Unsplash)
REKLAMA
  • Bezpośrednio przy produkcji AGD zatrudnionych jest 26 tys. osób. Dodatkowe 5 tys. osób to pracownicy ulokowanych w Polsce regionalnych i globalnych centrów badań i rozwoju, centrów informatycznych, zakupowych, usług biznesowych oraz oddziałów handlowych.
  • Z badania Randstad Employer Brand Research wynika, że branża AGD od lat jest zdaniem Polaków w czołówce najlepszych miejsc do pracy. W 2021 roku za atrakcyjną uznało ją 52 proc. badanych.
  • W AGD, ze względu na innowacyjność tego sektora, potrzebni są również pracownicy centrów badań i rozwoju.

W 2021 roku globalny rynek AGD był warty ponad 502 mld dolarów – wynika z raportu ReportLinker. W Polsce w tym samym roku wyprodukowano 35 mln urządzeń AGD. To rekordowy wzrost o 13 proc., czyli o ponad 3 mln sztuk więcej w porównaniu do 2020 roku. Wartość produkcji sprzedanej całego przemysłu produkującego tzw. „elektryczne” AGD przekroczyła w tym czasie 26 mld zł, co daje wzrost o jedną czwartą.

Według szacunków APPLiA polskie fabryki odpowiadają za ok. 40 proc. produkcji dużego AGD w całej UE. Stabilny rozwój sektora AGD powoduje, że jest to istotny element rynku pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zobacz: Jest nas mniej, pracujemy więcej i dłużej, w życiu prywatnym też nie najlepiej

Branża jednym z mocniejszych pracodawców

Bezpośrednio przy produkcji AGD zatrudnionych jest 26 tys. osób. Dodatkowe 5 tys. osób to pracownicy ulokowanych w Polsce regionalnych i globalnych centrów badań i rozwoju, centrów informatycznych, zakupowych, usług biznesowych oraz oddziałów handlowych obsługujących sprzedaż w Polsce, Europie Środkowo-Wschodniej, Bałkanach, Ukrainie, Rosji. 28 proc. pracowników branży AGD to pracownicy umysłowi. Wartość wynagrodzeń przemysłu AGD to ok. 1,8 mld zł (12 największych producentów). Średnie wynagrodzenie to 5,6 tys. zł brutto. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od pracownika fabryki do inżyniera czy programisty. W tej branży rekrutacja nie ustaje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA