O połowę zredukowano zatrudnienie w częstochowskiej hucie

W ciągu roku zatrudnienie w ISD Huta Częstochowa zostało zredukowane o ponad połowę, z 3050 osób pozostało ok. 1480 - podał rzecznik prasowy grupy ISD Polska. Dodał, że jeszcze 200 osób powinno zostać objętych zwolnieniami, bo nie ma dla nich pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

O połowę zredukowano zatrudnienie w częstochowskiej hucie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 maj 2014 21:28


W maju ubiegłego roku, z powodu pogarszającej się sytuacji na rynku stali, ogłoszono w hucie program dobrowolnych odejść. Dotąd skorzystało z niego ok. 1570 pracowników.

Rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski poinformował w czwartek PAP, że huta "nie ma pracy dla jeszcze 200 osób". Dodał, że wiadomo o tym od dwóch miesięcy. "Ponad osiem lat temu podpisano pakiet socjalny dający załodze dziesięcioletnią gwarancję zatrudnienia, do końca obowiązywania tego pakietu pozostało 17 miesięcy. Wypracowaliśmy więc rozwiązanie, które pomoże tym osobom w odnalezieniu się na rynku pracy. W porozumieniu z lokalnymi pracodawcami będziemy proponować im pracę" - powiedział Łęski.

Dodał, że obecnie mogą zaproponować pracę blisko 50 osobom. "Pracownik, który będzie zainteresowany nową pracą w innej firmie, dostanie część przysługującej mu odprawy do ręki. Druga jej część, czyli 17 tys. zł trafi do pracodawcy, który utworzy dla niego stanowisko pracy. Pieniądze te będą przekazywane pracodawcy przez hutę co miesiąc (tysiąc złotych)" - powiedział Łęski.

Wśród tych blisko 50 ofert pracy są propozycje m.in. dla osób wysoko wykwalifikowanych w małych i średnich przedsiębiorstwach z Częstochowy i okolic, działających m.in. w branżach: metalowej, produkcji tworzyw sztucznych. "Trwają rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami" - poinformował rzecznik grupy ISD.

Dodał, że osoby, które nie zdecydują się na takie rozwiązanie, będą miały m.in. do wyboru - zostać w zakładzie i pobierać tzw. postojowe w wys. ok 60 proc. dotychczasowej pensji lub zgodzić się na zwolnienie z pracy za odszkodowaniem.

Średnia pensja w hucie (wg Łęskiego) to ok. 4,5 tys. zł.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę ponad osiem lat temu. Podpisano wówczas, obowiązujący do października 2015 roku pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.