Nowelizacją ustawy o górnictwie w Senacie

Senat rozpoczął posiedzenie, na którym zajmie się nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa; senatorowie zamierzają wprowadzić do noweli poprawki, które mają związek z porozumieniem zawartym między rządem i związkami górniczymi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowelizacją ustawy o górnictwie w Senacie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 sty 2015 11:11


Marszałek Senatu Bodan Borusewicz na początku posiedzenia poinformował senatorów, że druki sprawozdań z prac nad nowelą senackich komisji: gospodarki narodowej oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej, senatorowie otrzymali zbyt późno. Powiedział, że jeśli nie usłyszy głosu sprzeciwu, punkt dotyczący noweli ustawy górniczej zostanie wprowadzony do porządku obrad. Sprzeciw zgłosił wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) i w związku z tym marszałek Senatu zarządził głosowanie.

Za wprowadzeniem noweli ustawy górniczej do porządku obrad głosowało 49 senatorów, 29 - przeciwko, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Regulamin Senatu określa, że senatorowie powinni otrzymać druki nie później niż trzy dni przed posiedzeniem; skrócenie tego terminu może nastąpić za zgodą Senatu.

Nowela ustawy górniczej jest jedynym punktem posiedzenia. Głosowania nad senackimi poprawkami mają się odbyć pod koniec posiedzenia.

Nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w l. 2008-2015 pozwala na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Zapewnia przede wszystkim finansowanie z dotacji budżetowej likwidowania kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2015 r.

Głównym zadaniem SRK - zgodnie z ustawą - jest "prowadzenie likwidacji kopalni", ale też "tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni". Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni przejętej przez SRK może być sprzedana, np. chętnemu inwestorowi.

Rządowy plan naprawy Kompanii Węglowej w początkowej, zaprezentowanej 7 stycznia wersji przewidywał m.in. sprzedaż nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej, tzw. Nowej Kompanii Węglowej, 9 z 14 kopalń KW. Z pozostałych jedną miał kupić Węglokoks (Piekary). Kolejne cztery (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój) miały być przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) "w celu stopniowego wygaszania działalności (z możliwością innych działań restrukturyzacyjnych)".

Rządowy plan zmieniło jednak zawarte w ostatnią sobotę porozumienie między rządem i związkami górniczymi. Zgodnie z nim, do Spółki Restrukturyzacji Kopalń mają trafić kopalnie: Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale wcześniejszych zakładów - Makoszowy i Centrum. Perspektywą działań SRK wobec nich ma być nie "wygaszanie", a restrukturyzacja części tych zakładów - tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa - a następnie pozyskanie dla nich inwestorów lub tworzenie z nich spółek pracowniczych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.