×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowa ulga dla przedsiębiorców inwestujących w maszyny i urządzenia

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 31 maj 2017 11:29

Ministerstwo Rozwoju wraz z Ministerstwem Finansów przygotowało projekt ustawy zakładającej nową ulgę dla przedsiębiorców. Za zakup maszyny lub urządzenia będą mogli dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości do 100 tys. zł rocznie i zaoszczędzić w ten sposób nawet 17,7 tys. zł.

Nowa ulga dla przedsiębiorców inwestujących w maszyny i urządzenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Nowe rozwiązanie przeznaczone będzie dla przedsiębiorców, którzy w danym roku podatkowym do swojej firmy kupią maszyny lub urządzenia (grupy 3-6 oraz 8 Klasyfikacji Środków Trwałych) za kwotę nie mniejszą niż 10 tysięcy złotych. Zapisy zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT umożliwią im skorzystanie z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na kwotę do 100 tysięcy złotych rocznie. W projekcie znalazł się też zapis, umożliwiający zaliczenie do kosztów uzyskanie przychodów wpłat na poczet nabycia środków trwałych, które zostaną dostarczone w latach kolejnych. 

- Do skorzystania z nowej ulgi uprawnionych będzie ponad 1,3 miliona przedsiębiorców. Chodzi głównie o małe i średnie firmy, dla których jednorazowy odpis w proponowanej wysokości będzie realną zachętą do inwestowania – tłumaczy Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Resort rozwoju szacuje, że w skali roku z nowego rozwiązania skorzysta ok. 150 tysięcy przedsiębiorstw. Jak precyzują, korzyść dla właściciela firmy (podatnika CIT lub 19 proc. PIT), który wykorzysta w danym roku podatkowym odpis w pełnej wysokości, wyniesie nawet 17,7 tys. zł.

- Nasz projekt nie tylko ułatwi przeprowadzenie inwestycji, ale też przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy. I to takich, które wymagają konkretnych kwalifikacji, związanych np. z obsługą zakupionych maszyn. Dzięki temu wzrośnie konkurencyjność przedsiębiorstw. Wpisuje się to w założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podkreśla Emilewicz.

Jak zaznaczają urzędnicy, obecnie prawo przewiduje możliwość skorzystania przez małych podatników (osiągających do 1,2 mln euro przychodu rocznego) z jednorazowej amortyzacji do kwoty 50 tysięcy euro. Jednak jest to dużo bardziej zajmujące. 

- Wymaga to jednak, w odróżnieniu od projektowanego rozwiązania, wystąpienia o pomoc de minimis, co w praktyce oznacza konieczność wypełnienia dodatkowych formularzy, a także podlega ograniczeniom co do wartości (200 tysięcy euro w ciągu trzech lat). Wykorzystanie limitu pomocy de minimis może np. uniemożliwić przedsiębiorcy skorzystanie z dystrybuowanych w tej formule środków z funduszy UE - precyzują urzędnicy. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowa ulga dla przedsiębiorców inwestujących w maszyny i urządzenia
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA