Pandemia nie tylko przyspieszyła rozwój technologii chmurowych w firmach, ale również wprowadziła do niego nowy trend. Coraz więcej firm w tym zakresie stawia na różnorodność. Nie chcą opierać się na usługach jednej firmy.

- Jednym z trendów 2022 roku w świecie technologii biznesowych jest wszechobecne tworzenie tzw. środowisk multi-cloud.
- Pod tym pojęciem kryją się systemy IT zasilane technologiami chmurowymi od wielu dostawców.
- Według najnowszej analizy Intricately – 2022 Cloud Infrastructure Market Report już blisko 80 proc. dużych firm korzysta z usług minimum dwóch dostawców cloud computingu.
To 80 proc. dotyczy się przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 25 tys. osób. Tutaj, wybór strategii multi-cloud jest zdecydowanie najczęściej spotykany, nie oznacza to jednak, że model ten nie jest już dzisiaj znany i stosowany przez mniejsze firmy.
Czytaj więcej: Kolejny problem z Polskim Ładem. Opodatkowanie składki zdrowotnej niezgodne z Konstytucją?
Pośród firm średnich, a więc tych o skali zatrudnienia pomiędzy 250 a 1000 osób co piąta tworzy już „multikulturowe” środowiska IT w swoich organizacjach. Podobnie jest w przypadku startupów, gdzie odsetek podmiotów wybierających usługi chmurowe od więcej niż jednego dostawcy wyniósł 22 proc. Najmniejszą popularność trend ten ma jeszcze wśród przedsiębiorstw MŚP, gdzie systemy multi-cloud posiada 10 proc. firm.
- Tworzenie cyfrowych środowisk pracy w modelu wielochmurowym jest kolejnym, naturalnym etapem rozwojowym digitalizacji przedsiębiorstw. Przede wszystkim, dostrzegają w nim one możliwość uniknięcia tzw. vendor-locka a więc ryzyka „uzależnienia się” od rozwiązań wyłącznie jednego dostawcy. Ponadto, to szansa na połączenie możliwości i technologii oferowanych przez różne usługi chmurowe i skuteczny sposób na poradzenie sobie z niedostatkiem specjalistów IT, którzy powinni zarządzać cyfryzacją wielu wewnętrznych obszarów operacyjnych - tłumaczy Marcin Zmaczyński, head of marketing CEE w Aruba Cloud.
"Mutli" w Polsce
W Polsce, zgodnie o ostatnim opracowaniem Deloitte oraz PMR, wśród firm korzystających z rozwiązań cloud computingu, systemy IT typu multi-cloud miało na swoim „pokładzie” 16 proc. przedsiębiorstw. Jako główne argumenty przemawiające za sięganiem po narzędzia kilku różnych dostawców, przedsiębiorcy z naszego kraju wymieniali większe bezpieczeństwo i gwarancję ciągłości funkcjonowania biznesu czy możliwość wynegocjowania lepszych cen od technologicznych partnerów. To jednak analiza jeszcze z 2020 r.


KOMENTARZE (0)