×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowa moda w cyfryzacji przedsiębiorstw. Idzie w to coraz więcej firm

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 18 lut 2022 12:01

Pandemia nie tylko przyspieszyła rozwój technologii chmurowych w firmach, ale również wprowadziła do niego nowy trend. Coraz więcej firm w tym zakresie stawia na różnorodność. Nie chcą opierać się na usługach jednej firmy.

Nowa moda w cyfryzacji przedsiębiorstw. Idzie w to coraz więcej firm
Z raportu Intricately wynika, że obecnie na całym świecie jest niemal 12 milionów firm kupujących usługi chmurowe (fot. Unsplash/ Faizur Rehman)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Jednym z trendów 2022 roku w świecie technologii biznesowych jest wszechobecne tworzenie tzw. środowisk multi-cloud. 
  • Pod tym pojęciem kryją się systemy IT zasilane technologiami chmurowymi od wielu dostawców.
  • Według najnowszej analizy Intricately – 2022 Cloud Infrastructure Market Report już blisko 80 proc. dużych firm korzysta z usług minimum dwóch dostawców cloud computingu.

To 80 proc. dotyczy się przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 25 tys. osób. Tutaj, wybór strategii multi-cloud jest zdecydowanie najczęściej spotykany, nie oznacza to jednak, że model ten nie jest już dzisiaj znany i stosowany przez mniejsze firmy.

Czytaj więcej: Kolejny problem z Polskim Ładem. Opodatkowanie składki zdrowotnej niezgodne z Konstytucją?

Pośród firm średnich, a więc tych o skali zatrudnienia pomiędzy 250 a 1000 osób co piąta tworzy już „multikulturowe” środowiska IT w swoich organizacjach. Podobnie jest w przypadku startupów, gdzie odsetek podmiotów wybierających usługi chmurowe od więcej niż jednego dostawcy wyniósł 22 proc. Najmniejszą popularność trend ten ma jeszcze wśród przedsiębiorstw MŚP, gdzie systemy multi-cloud posiada 10 proc. firm.

 - Tworzenie cyfrowych środowisk pracy w modelu wielochmurowym jest kolejnym, naturalnym etapem rozwojowym digitalizacji przedsiębiorstw. Przede wszystkim, dostrzegają w nim one możliwość uniknięcia tzw. vendor-locka a więc ryzyka „uzależnienia się” od rozwiązań wyłącznie jednego dostawcy. Ponadto, to szansa na połączenie możliwości i technologii oferowanych przez różne usługi chmurowe i skuteczny sposób na poradzenie sobie z niedostatkiem specjalistów IT, którzy powinni zarządzać cyfryzacją wielu wewnętrznych obszarów operacyjnych - tłumaczy Marcin Zmaczyński, head of marketing CEE w Aruba Cloud.

"Mutli" w Polsce

W Polsce, zgodnie o ostatnim opracowaniem Deloitte oraz PMR, wśród firm korzystających z rozwiązań cloud computingu, systemy IT typu multi-cloud miało na swoim „pokładzie” 16 proc. przedsiębiorstw. Jako główne argumenty przemawiające za sięganiem po narzędzia kilku różnych dostawców, przedsiębiorcy z naszego kraju wymieniali większe bezpieczeństwo i gwarancję ciągłości funkcjonowania biznesu czy możliwość wynegocjowania lepszych cen od technologicznych partnerów. To jednak analiza jeszcze z 2020 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowa moda w cyfryzacji przedsiębiorstw. Idzie w to coraz więcej firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA