Nowa KW stawia na pracowników z firm zewnętrznych. Będą cięcia etatów

Po styczniowym porozumieniu ze związkami zawodowymi trwa układanie kopalń Kompanii Węglowej na nowo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowa KW stawia na pracowników z firm zewnętrznych. Będą cięcia etatów

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

wnp.pl

27 lut 2015 20:13


Według informacji, do których dotarła "Gazeta Wyborcza", plan biznesowy dla tworzonej Nowej Kompanii Węglowej zakłada cięcie etatów i wprowadzenie znacznie większej liczby ludzi z firm zewnętrznych. Ma to obniżyć koszty i zwiększyć wydajność we wszystkich zakładach.

Przypomnijmy, że powstanie Nowej Kompanii Węglowej zakłada podpisane 17 stycznia porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Podpisały je strona rządowa i górnicze związki zawodowe.

Porozumienie uchroniło przed likwidacją kopalnie KW, zamiast tego będą one restrukturyzowane, a niektóre uprzednio podzielone. Część z nich ma przejść proces naprawczy w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK), by potem trafić do inwestorów. Zgodnie z porozumieniem do procesu naprawczego w SRK zostaną przekazane kopalnie: Piekary, ruch Centrum (część kopalni Bobrek-Centrum), ruch Makoszowy (część kopalni Sośnica-Makoszowy) oraz Brzeszcze.

Reszta zakładów trafi do nowego podmiotu, tzw. Nowej Kompanii Węglowej, która ma zostać utworzona do 30 września. Według porozumienia, znajdą się w niej kopalnie Chwałowice, Rydułtowy-Anna, Marcel, Jankowice, Ruch Sośnica (część kopalni Sośnica-Makoszowy), Bolesław Śmiały, Ziemowit, Piast, Bielszowice, Halemba-Wirek, Pokój, oraz cztery zakłady: Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Logistyki Materiałowej, Zakład Informatyki i Telekomunikacji, Zakład Elektrociepłowni, Zakład Remontowo-Produkcyjny.

W porozumieniu znalazły się także ustalenia, dotyczące pakietu osłon socjalnych. Strony rządowa i związkowa uzgodniły, że górnicy zatrudnieni na dole, którzy mają 4 lata i mniej do emerytury mają m.in. "do dyspozycji 4-letnie urlopy górnicze w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia", a pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla, którzy mają 3 lata i mniej do emerytury mają "do dyspozycji urlopy przedemerytalne - 3-letnie urlopy w wys. 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia". W porozumieniu jest też zapis, że pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni mogą m.in. "skorzystać z odpraw w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia".

Teraz "Gazeta Wyborcza" dotarła do szczegółowego planu biznesowego Nowej Kompanii Węglowej. Jak wynika z informacji dziennika redukcje zatrudnienia do 2020 r. sięgną liczby ok. 7 tysięcy etatów. Plan zakłada za to zwiększenie liczby wykonujących roboty pod ziemią pracowników firm zewnętrznych. Ma to obniżyć koszty i zwiększyć wydajność we wszystkich zakładach Nowej Kompanii Węglowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.