Nowa kopalnia zacznie wydobycie w 2020 roku

PD Co liczy, że w 2016 roku dostanie koncesję na wydobycie węgla. Kopalnia PD Co, której budowa może kosztować 3 mld zł, ma ruszyć w 2020 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowa kopalnia zacznie wydobycie w 2020 roku

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

11 gru 2013 10:17


- Lubelskie złoża zawierają miliardy ton węgla, którego wydobycie może stać się dochodowe, zapewniać bezpieczeństwo energetyczne Polski i przyciągnąć do regionu inwestycje i miejsca pracy - mówi Mirosław Taras, doradca strategiczny PD Co.

PD Co zamierza szybko realizować budowę kopalni węgla kamiennego na Lubelszczyźnie.

Gminy Siedliszcze, Wierzbica i Cyców - to trzy najbardziej prawdopodobne lokalizacje dla nowej kopalni. Teren poszukiwań to ponad 180 kilometrów kwadratowych, tuż obok kopalni w Bogdance.

Zasobów węgla, jak wynika ze wstępnego rozpoznania złóż, powinno wystarczyć na co najmniej 30 lat. Kopalnia, której budowa może kosztować 3 mld zł, ma ruszyć w 2020 roku.

Spółka PD Co, która koncesję na rozpoznanie złóż dostała przed rokiem, zdążyła wykonać cztery odwierty.

Przygotowuje się do trzech kolejnych. Strategicznym doradcą australijskiej firmy jest Mirosław Taras, do niedawna prezes kopalni Bogdanka, związany z nią przez blisko 30 lat.

Inwestycja, za którą stoi australijski kapitał, wydaje się być bardzo zaawansowana. Na samo rozpoznanie i dokumentacje złóż w gminach łęczyńskich i włodawskich przeznaczono 170 mln zł.

Znany jest już wstępny harmonogram prac związanych z projektem. Spółka PD Co liczy, że w 2016 roku dostanie koncesję na wydobycie węgla.

Australijski koncern Prairie Downs Metals Limited, który stoi za przedsięwzięciem, liczy, że wszystko będzie przebiegać sprawnie.

- Decyzję Mirosława Tarasa o przystąpieniu do naszego zespołu postrzegamy jako poparcie dla jakości, skali i potencjału naszego lubelskiego projektu węglowego - ocenia Ben Stoikovich, prezes PDML, spółki notowanej na giełdzie australijskiej i rozważającej wejście na giełdę w Londynie.

Zagłębie Lubelskie jest perspektywicznym obszarem wydobywczym, ma potencjał strategicznego dostawcy węgla na rynek europejski.

LZW ma powierzchnię 9 100 km kw. i jest większe od Górnosląskiego Zagłębia Węglowego, którego powierzchnia wynosi 5 600 km kw.

Powierzchnia obszaru zdefiniowanego w perspektywach złożowych wynosi zaledwie 1 000 km kw.

W LZW działa jedna czynna kopalnia węgla, która eksploatuje złoże o powierzchni około 77 km kw., co stanowi jedynie 0,8 proc. obszaru całego Zagłębia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.