Norki: W branży futrzarskiej pracują tysiące osób

Polska stała się czołowym eksporterem futer w Europie. Przy samych fermach pracuje ok. 10 tys. osób, a w całej branży zatrudnienie jest cztero- lub pięciokrotnie większe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Norki: W branży futrzarskiej pracują tysiące osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

31 maj 2016 9:48


Luksusowe artykuły to już polska specjalność. Równie dobrze jak jachty sprzedają się za granicą skóry zwierząt futerkowych.

Futra, buty i galanteria skórzana to jedna z naszych specjalności eksportowych. Polska stała się czołowym eksporterem futer w Europie, a branża futrzarska bardzo szybko się rozwija - czytamy w artykule. Jesteśmy już drugim po Danii europejskim producentem skór zwierząt futerkowych: głównie z norek, ale także z lisów i jenotów. Eksport przekracza 90 proc. produkcji - pisze "Rzeczpospolita".

Według Banku Zachodniego WBK branża wysłała za granicę wyroby o wartości blisko 1,7 mld zł.

Ocenia się, że w Polsce działa blisko 750 ferm. Przy ich utrzymaniu pracuje ok. 10 tys. osób. W całej branży zatrudnienie jest jednak cztero- lub pięciokrotnie większe, jeśli doliczyć garbarzy, kuśnierzy czy osoby zajmujące się ubojem zwierząt. Wartość ferm i ich urządzeń szacuje się na prawie 5 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

krakuszeuropy 2016-05-31 10:21:50

"pracuje tysiące ludzi" - polski mofa, trutny mofa, a gramatyka u p. "dziennikarza" jest kompromitująca ten czcigodny zawód.