×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niskie bezrobocie pułapką polskiego rynku pracy

  • Agnieszka Widera-Ciochoń
    aw
  • 16 paź 2017 12:00

Według prognoz NBP pod koniec roku bezrobocie w Polsce ma być nie większe niż 5,3 procent. Co więcej, na koniec 2018 roku wartość ta ma spaść do 4,9 proc., by w grudniu 2019 roku osiągnąć wartość 4,6 procent.

Niskie bezrobocie pułapką polskiego rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wraz z tak niskim bezrobociem NBP zakłada, że inflacja pozostanie na poziomie poniżej 2,5 proc., co tym dodatkowo poprawia pozycję pracowników na rynku, wzmacniając trend na wzrost płac.

• Niskie bezrobocie jest dla naszego kraju wielkim wyzwaniem. Prognozy demograficzne nie są bowiem optymistyczne.

• Zdaniem ekspertki, jeśli uda nam się przestawić gospodarkę z odtwórstwa na innowacje oraz konkurowanie jakością, a nie ceną, będzie to skok w chmury.

 

- Z perspektywy pracowników są to świetne wiadomości. Będzie dużo pracy, a wartość zarabianych pieniędzy nie będzie spadać. Optymizm ten został odnotowany również w wyliczeniach NBP – komentuje Agnieszka Skuza, sales director w Adecco Poland. - Jednak w długim terminie taka sytuacja może stać się coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorców i całej gospodarce może odbić się czkawką.

Wielka dziura w rynku pracy

Według informacji GUS w Polsce brakuje chętnych na 120 tysięcy etatów. Pracodawcy nie mogą znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

- Rynek pracy rządzi się dokładnie takimi samymi prawami jak rynek towarów czy surowców. Jeśli popyt przewyższa podaż, cena rośnie. W tym przypadku towarem są umiejętności pracownika, które chcą kupić pracodawcy – tłumaczy Agnieszka Skuza. - W takiej sytuacji nie ma nic dziwnego w presji na wzrost wynagrodzeń.

Dane Eurostatu wskazują, że w 2016 roku Polska była siódma w całej Unii Europejskiej pod względem szybkości wzrostu kosztów pracy (4,5 proc. rocznie). Najdynamiczniejsze w tym zestawieniu były Rumunia i Bułgaria. Przed Polską były jeszcze Litwa, Łotwa, Estonia oraz Węgry.

- Niskie bezrobocie jest dla Polski jednym z najważniejszych wyzwań w ostatnich latach. Brak pracowników powoduje, że musimy przestawić się z konkurowania kosztami pracy na realną innowacyjność – wskazuje Agnieszka Skuza. - Jeśli to się uda, Polska dołączy do gospodarek rozwiniętych i nie wpadnie w pułapkę średniego dochodu, jak to miało miejsce choćby w Hiszpanii , pogrążonej w tej chwili w głębokim kryzysie. Musimy także brać pod uwagę fakt, że inwestorzy, którzy rozważają Polskę jako miejsce ekspansji, bardzo dokładnie analizują poziom bezrobocia i szansę realnego znalezienia kadry (pracowników chętnych do podjęcia pracy), to jeden z kluczowych czynników stanowiących o inwestycyjnej atrakcyjności danego regionu - dodaje.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niskie bezrobocie pułapką polskiego rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA