Nieśmiały optymizm pracodawców

Najlepsze perspektywy znalezienia pracy są w branżach transport, logistyka, komunikacja oraz instytucje sektora publicznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nieśmiały optymizm pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: Grażyna Kuryłło

11 cze 2013 7:31


Tak wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu „Barometr Manpower perspektyw zatrudnienia". Pracodawcy w Polsce są ostrożnie optymistyczni co do deklaracji zatrudnienia w III kwartale 2013 r.

Raport wskazuje na mieszane deklaracje pracodawców dotyczące prognoz zatrudnienia w nadchodzącym kwartale. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +2 proc. To pierwszy dodatni wynik dla naszego kraju od czterech ostatnich kwartałów.

- Obserwujemy, że wzrasta zainteresowanie pracodawców elastycznymi formami zatrudnienia, a także innowacyjnymi rozwiązaniami HR, jak np. outsourcing procesów i funkcji - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Jej zdaniem procesy te pomagają przedsiębiorcom w dostosowaniu się do niepewne rynku. Korzystający z nich pracodawcy optymalizują swoje działania, a co za tym idzie zwiększają też efektywność. Wpływa to pozytywnie na rynek pracy i na całą gospodarkę kraju.

Z 751 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 16 proc. firm, 9 proc. zamierza redukować etaty, a 72 proc. nie planuje zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +7 proc.

- Na rynku pracy widać pierwsze symptomy wyczekiwanego od dłuższego czasu ożywienia. Druga połowa roku zazwyczaj jest lepsza dla przedsiębiorców i sprzyja decyzjom tworzenia nowych etatów - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

W III kwartale 2013 r. w czterech z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widać w sektorze transport, logistyka i komunikacja (+10 proc.). Umiarkowanie optymistyczną prognozę zanotowano dla branż instytucje sektora publicznego (+6 proc.), rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo (+4 proc.)

Największy pesymizm widać w sektorze kopalnie, przemysł wydobywczy (-15 proc.), w którym prognoza netto zatrudnienia jest ujemna czwarty kwartał z rzędu. Jednak obserwowana w nich sytuacja nie pogarsza się i jest stabilna. Umiarkowanie pesymistyczne wyniki zanotowano dla branż energetyka, gazownictwo, wodociągi (-5 proc.), restauracje i hotele (-4 proc.), budownictwo, a także produkcja przemysłowa (-3 proc. dla obu).

W ujęciu kwartalnym optymizm pracodawców jest większy w sześciu z 10 badanych branżach. Największy wzrost, o 8 proc., zanotowano dla sektora energetyka, gazownictwo i wodociągi. Spadek prognozy nastąpił w czterech sektorach; największy w branżach instytucje sektora publicznego oraz handel detaliczny i hurtowy, o 2 proc. dla obu.

W porównaniu z II kwartałem 2013 r. prognoza netto zatrudnienia wzrosła w trzech z sześciu badanych regionach Polski. Najwyższy wzrost prognozy zanotowano w regionie północnym (o 4 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.